Tu jest granica Polaków w pomocy Ukrainie. Nowy sondaż jest wymowny

Wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach misji pokojowej sprzeciwia się 62 proc. Polaków. Tak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster, przeprowadzonych na zlecenie "Super Expressu".

Polacy są przeciwni wysyłaniu naszych żołnierzy w oddziałach pokojowych, które stacjonować bedą w Ukrainie po pokojowych porozumieniach
Polacy są przeciwni wysyłaniu naszych żołnierzy w oddziałach pokojowych, które stacjonować bedą w Ukrainie po pokojowych porozumieniach
Źródło zdjęć: © East News | Jakub Walasek/REPORTER
  • Sondaż przeprowadzono przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". Badanie odbyło się od 7 do 9 marca 2025 r. i objęło 1015 dorosłych Polaków.
  • 62 proc. respondentów sprzeciwia się wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę. Tylko 26 proc. badanych popiera taki krok, a 12 proc. nie ma zdania na ten temat.
  • Pytanie dotyczyło ewentualnego udziału Polski w misji pokojowej na Ukrainie. Respondenci odpowiadali na pytanie, czy Polska powinna dołączyć do innych krajów europejskich wysyłających żołnierzy.

Jakie są wyniki sondażu?

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" pokazują, że 62 proc. Polaków jest przeciwnych wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach misji pokojowej. Badanie, które odbyło się w dniach 7-9 marca 2025 r., objęło 1015 dorosłych Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?

Co myślą Polacy o misji pokojowej?

Na pytanie, czy Polska powinna dołączyć do innych krajów europejskich wysyłających żołnierzy na Ukrainę, 26 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco, podczas gdy 12 proc. nie miało zdania. Wyniki te wskazują na wyraźny sprzeciw większości Polaków wobec takiego zaangażowania.

Jakie są szczegóły badania?

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster, a jego wyniki opublikowano w środę. Sondaż zlecił "Super Express", a jego celem było zbadanie opinii Polaków na temat ewentualnego udziału polskich żołnierzy w misji pokojowej na Ukrainie.

Polska a koalicja chętnych

Inicjatywa brytyjska, zwana "koalicją chętnych", angażuje europejskie kraje, które chcą wysłać swoje wojska na misję pokojową w Ukrainie po zakończeniu działań wojennych. Premier Wielkiej Brytanii Kier Starmer zwołał trzydniowe zebranie koalicjantów w Northwood - w kwaterze głównej pod Londynem.

"Koalicja chętnych" szykuje plan na zawieszenie broni. Polska, która deklaruje pomoc dla Ukrainy, zarówno teraz, jak i po zakończeniu wojny, nie dołączy do tworzenia sił pokojowych.

Z konceptem wysłania wojsk mających strzec pokoju w Ukrainie wystąpiły początkowo Wielka BrytaniaFrancja. Gotowość do wysłania swoich żołnierzy zadeklarowały już chociażby Turcja, Portugalia, DaniaSzwajcaria i Czechy.

W sprawie ewentualnego wysłania polskich żołnierzy do Ukrainy wypowiedział się jeszcze w lutym Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister obrony narodowej przekazał, że nasz kraj ma inne zadania w kwestiach utrzymania pokoju. Musimy zapewnić Ukrainie Hub logistyczny i infrastrukturalny, a ze względu na obecność na wschodniej flance NATO i sąsiedztwo z Ukrainą, ale także z Rosją i Białorusią, Polska nie może wysłać swoich wojsk na ukraińskie terytorium.

Źródło artykułu:PAP
wojskoukrainasiły pokojowe

Wybrane dla Ciebie