Trwa ładowanie...
d3cjkk2

Sondaż Kantar Public dla wPolityce.pl i "wSieci": Prawo i Sprawiedliwość - 35 proc., Platforma - 26 proc.

9-procentowa przewaga partii rządzącej nad PO i wysoki wynik Kukiz'15 - tak prezentują się wyniki najnowszego sondażu Kantar Public dla wPolityce.pl i "wSieci". Z innego sondażu, wykonanego dla "Polski" i 17 pozostałych dzienników Polska Press Grupy oraz Ośrodka Badawczego Dobra Opinia, wynika, że różnica między oboma największymi partiami to 8,1 punktów procentowych na korzyść PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż Kantar Public dla wPolityce.pl i "wSieci": Prawo i Sprawiedliwość - 35 proc., Platforma - 26 proc.
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3cjkk2

PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesna i SLD

Z badania Kantar Public wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 35 proc. respondentów. Z kolei Platforma Obywatelska cieszy się poparciem 26 proc. badanych. Trzecie miejsce zajmuje ruch Kukiz‘15 z poparciem 13 proc. badanych.

Na Nowoczesną chciałoby głosować 10 proc. respondentów.

d3cjkk2

Próg wyborczy do Sejmu przekracza także Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 5 proc. Poniżej progu znajduje się Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce głosować 4 proc.

Na partię Wolność Janusza Korwin-Mikkego wskazało 3 proc. badanych. Tyle samo respondentów popiera Partię Razem.

66 proc. badanych stwierdziło, że na pewno wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych. Kolejne 18 proc. odpowiada, że „raczej tak”.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 4-5 kwietnia 2017r. na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków za pomocą wywiadów telefonicznych CATI.

d3cjkk2

Spada poparcie partii Kaczyńskiego. Rośnie dla PO

Z badania Polska Press również wynika, że wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Rezultat 34,3 proc. dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest słabszy od tego z elekcji 2015 roku o 3,2 procent - zauważa "Polska". Lekko do góry podskoczyła Platforma Obywatelska - z 24 do 26,2 procent aktualnie.

Wynik poprawiła także Nowoczesna - dziś poparłoby ją 10,8 proc. głosujących wobec 7,6 proc. z wyborów. Jednocześnie - przypomina dziennik - formacja Ryszarda Petru zaliczyła gigantyczny spadek w porównaniu z odczytem z października 2016 roku, kiedy w sondażu Polska Press Grupy i Dobrej Opinii osiągnęła 17,5 procent.

Jakie jeszcze partie znalazłyby się w parlamencie? Stabilny elektorat zbudował wokół siebie ruch Kukiz’15. To obecnie 9,8 procent. W Sejmie znalazłby się Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 5,5 procent. Swoje biorą też ludowcy - PSL może liczyć na 5,2 procent głosów. Pozostałe formacje nie są w stanie pokonać pięcioprocentowego progu wyborczego - zauważa "Polska".

Przeczytaj też: Opozycja zgłupiała przez 500+. Nie wiedzą jak się zachować

d3cjkk2

Podziel się opinią

Share

d3cjkk2

d3cjkk2
Więcej tematów