Trwa ładowanie...

Sondaż Kantar Public dla wPolityce.pl i "wSieci": Prawo i Sprawiedliwość - 35 proc., Platforma - 26 proc.

9-procentowa przewaga partii rządzącej nad PO i wysoki wynik Kukiz'15 - tak prezentują się wyniki najnowszego sondażu Kantar Public dla wPolityce.pl i "wSieci". Z innego sondażu, wykonanego dla "Polski" i 17 pozostałych dzienników Polska Press Grupy oraz Ośrodka Badawczego Dobra Opinia, wynika, że różnica między oboma największymi partiami to 8,1 punktów procentowych na korzyść PiS.

Share
Sondaż Kantar Public dla wPolityce.pl i "wSieci": Prawo i Sprawiedliwość - 35 proc., Platforma - 26 proc.Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d28tsfa

PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesna i SLD

Z badania Kantar Public wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 35 proc. respondentów. Z kolei Platforma Obywatelska cieszy się poparciem 26 proc. badanych. Trzecie miejsce zajmuje ruch Kukiz‘15 z poparciem 13 proc. badanych.

Na Nowoczesną chciałoby głosować 10 proc. respondentów.

Próg wyborczy do Sejmu przekracza także Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 5 proc. Poniżej progu znajduje się Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce głosować 4 proc.

d28tsfa

Na partię Wolność Janusza Korwin-Mikkego wskazało 3 proc. badanych. Tyle samo respondentów popiera Partię Razem.

66 proc. badanych stwierdziło, że na pewno wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych. Kolejne 18 proc. odpowiada, że „raczej tak”.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 4-5 kwietnia 2017r. na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków za pomocą wywiadów telefonicznych CATI.

Spada poparcie partii Kaczyńskiego. Rośnie dla PO

Z badania Polska Press również wynika, że wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Rezultat 34,3 proc. dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest słabszy od tego z elekcji 2015 roku o 3,2 procent - zauważa "Polska". Lekko do góry podskoczyła Platforma Obywatelska - z 24 do 26,2 procent aktualnie.

d28tsfa

Wynik poprawiła także Nowoczesna - dziś poparłoby ją 10,8 proc. głosujących wobec 7,6 proc. z wyborów. Jednocześnie - przypomina dziennik - formacja Ryszarda Petru zaliczyła gigantyczny spadek w porównaniu z odczytem z października 2016 roku, kiedy w sondażu Polska Press Grupy i Dobrej Opinii osiągnęła 17,5 procent.

Jakie jeszcze partie znalazłyby się w parlamencie? Stabilny elektorat zbudował wokół siebie ruch Kukiz’15. To obecnie 9,8 procent. W Sejmie znalazłby się Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 5,5 procent. Swoje biorą też ludowcy - PSL może liczyć na 5,2 procent głosów. Pozostałe formacje nie są w stanie pokonać pięcioprocentowego progu wyborczego - zauważa "Polska".

d28tsfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28tsfa
d28tsfa
Więcej tematów