Sondaż dla WP. Tusk zmniejsza dystans. Kaczyński ma powody do obaw
Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że choć Prawo i Sprawiedliwość wciąż utrzymuje pozycję lidera, to dystans dzielący tę partię od Koalicji Obywatelskiej wyraźnie się zmniejsza. Podczas gdy notowania PiS spadły, ugrupowanie Donalda Tuska odnotowało wzrost poparcia. Oznacza to, że szanse opozycji na utworzenie rządu rosną. Tymczasem PiS-owi do uzyskania większości w Sejmie nie wystarczy nawet sojusz z Konfederacją.
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 32,2 proc. badanych. W poprzednim badaniu United Surveys Zjednoczona Prawica odnotowała poparcie na poziomie 33,1 proc.
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, którą popiera 26,9 proc. pytanych (przed dwoma tygodniami poparcie wynosiło 25,1 proc.).
Tym samym różnica w poparciu pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską w dwa tygodnie zmniejszyła się z 8 pkt. proc. do 5,3 pkt. proc (w oparciu o badanie sprzed dwóch tygodni).
Zobacz też: ogromne nagrody w Sejmie. "To się w głowie nie mieści"
Trzecie miejsca zajęła Polska 2050. Partia Szymona Hołowni cieszy się poparciem 9,4 proc. Polaków, co stanowi spadek o 2,3 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Wówczas na Polskę 2050 chciało głosować 11,7 proc. respondentów.
Poza podium znalazła się Konfederacja z 9-procentowym poparciem (8,5 proc. dwa tygodnie wcześniej), Lewica, na którą chce głosować 7,1 proc. badanych (5,8 proc.) i PSL-Koalicja Polska. Ludowcy nieznacznie przekroczyli próg wyborczy, notując 5,2 proc. poparcia. Dokładnie tyle samo, ile w poprzednim badaniu.
Nieznacznie zwiększył się odsetek niezdecydowanych wyborców. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało w najnowszym badaniu 10,2 proc. respondentów, podczas gdy przed dwoma tygodniami było ich 10 proc.
Opozycja stworzy rząd? PiS ma coraz mniej posłów
Profesor Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął się szacunkowego przeliczenia wyników naszego badania na mandaty - zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą.
Najwięcej mandatów przypadłoby PiS - 188 (o 7 mniej niż w poprzednim badaniu). Druga w sondażu Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 154 miejsca (wzrost o 11 mandatów), z kolei trzecia Polska 2050 miałaby 40 posłów (wcześniej mogła liczyć na 56 mandatów).
Kolejna w zestawieniu Konfederacja zajęłaby w Sejmie 38 miejsc (ostatnio 35). Lewica miałaby 26 (17) posłów, a PSL niezmiennie - 13. Jeden mandat został w tych wyliczeniach zachowany dla przedstawiciela mniejszości niemieckiej.
Zakładając, że po wyborach opozycji udałoby się utworzyć koalicję, sojusz KO-Polska 2050-Lewica-PSL mógłby liczyć razem na 233 mandaty w Sejmie, czyli o 2 więcej niż 231 potrzebne do zdobycia większości sejmowej. W poprzednim sondażu opozycja mogła liczyć łącznie na 229 miejsc w Sejmie.
Większość utraciłaby tym samym Zjednoczona Prawica. 188 mandatów to za mało na samodzielne rządy. Do utrzymania władzy nie wystarczyłaby nawet ewentualna koalicja PiS z Konfederacją. Razem obie partie miałyby 226 miejsc w Sejmie, czyli o 5 za mało by rządzić (w poprzednim badaniu sojuszowi PiS-Konfederacja zabrakło do większości jednego mandatu).
Sondaż. Większość Polaków chce pójść do urn
Z sondażu dla WP wynika ponadto, że gdyby głosowanie odbyło się w najbliższą niedzielę, można byłoby spodziewać się blisko 60 proc. frekwencji. 32,5 proc. badanych deklaruje, że zdecydowanie wzięłoby udział w wyborach, a 26,3 proc. - "raczej tak".
Z kolei niechęć wobec udziału w wyborach wyraziło w badaniu około 40 proc. respondentów. 16,1 proc. z nich odpowiedziało, że "raczej" nie weźmie w nich udziału, a 23,2 proc. - że "zdecydowanie nie". Jedynie 1,8 proc. pytanych jeszcze nie podjęło w tej sprawie decyzji.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 18 lutego 2022 roku roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.
Zobacz też: