Trwa ładowanie...

Sondaż dla programu WP #Newsoom. W II turze Andrzej Duda pokonałby Szymona Hołownię

Szymon Hołownia po 12 latach pożegnał się z programem "Mam talent". Doniesienia medialne, ale też aluzje rzucane przez samego dziennikarza pozwalają sądzić, że wystartuje on w wyborach prezydenckich. Poparcie uzyskane w II turze wyborów nie zagwarantowałoby mu jednak zwycięstwa - wynika z sondażu IBRiS dla programu WP #Newsroom.

Sondaż dla programu WP #Newsoom. W II turze Andrzej Duda pokonałby Szymona HołownięŹródło: WP.PL
d1tdlyh
d1tdlyh

Wiele wskazuje na to, że Szymon Hołownia wystartuje w wyborach prezydenckich. W drugiej turze nie miałby jednak szans wygrać z Andrzejem Dudą - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla programu Wirtualnej Polski #Newsroom.

Swój głos na obecnego prezydenta zamierza bowiem oddać aż 48,3 proc. badanych, na Hołownię - 28 proc. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało z kolei 23,7 proc.

Kim są wyborcy Dudy i Hołowni?

Na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 52 proc. kobiet i 45 proc. mężczyzn, na Szymona Hołownię - 24 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn. Obecny prezydent największym poparciem cieszy się wśród osób w wieku 18-29 lat (75 proc.). Na Szymona Hołownię wskazywało najwięcej badanych w wieku 40-49 lat (44 proc.).

Aż 78 proc. ankietowanych mieszkających na wsi to potencjalni wyborcy Andrzeja Dudy. Z kolei Szymon Hołownia największym poparciem cieszy się wśród mieszkańców metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców (36 proc.).

d1tdlyh

Najchętniej Andrzeja Dudę popierają osoby z wykształceniem podstawowym (63 proc.) i zarabiające do 2 tys. zł netto (69 proc.), a Szymona Hołownię wyborcy z wykształceniem wyższym (licencjatem) i badani z dochodami od 5 tys. zł netto (51 proc.).

Co więcej, 64 proc. zadeklarowanych wyborców Andrzeja Dudy to osoby korzystające z programu plus, w przypadku Szymona Hołowni ten odsetek wynosi 25 proc.

Sondaż WP. Frekwencja

Zapytaliśmy też Polaków o to, czy wzięliby udział w II turze wyborów prezydenckich, jeśli te odbywałyby się w niedzielę. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 38,2 proc. respondentów, "raczej tak" - 12,3 proc. ankietowanych.

Raczej do urn nie wybrałoby się 17,2 proc. badanych, a zdecydowanie nie - 28,9 proc. Stanowiska w sprawie nie zajęło natomiast 3,4 proc. pytanych.

Sondaż został przeprowadzony 30 listopada 2019 roku, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej próbie N=1100. Błąd oszacowania wynosi 3 proc, próg ufności 0,95.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tdlyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tdlyh
Więcej tematów