Trwa ładowanie...

Sondaż CBOS: Polaków razi, kiedy ksiądz mówi im, jak mają głosować

Większości Polaków nie rażą krzyże w budynkach publicznych, religijny wymiar przysięgi wojskowej, ani religia w szkołach. Razi ich jednak mówienie, na kogo oddać głos w wyborach oraz opiniowanie przez Kościół uchwał sejmowych - wynika z sondażu CBOS. Aż 84 proc. badanych nie chce by księża mówili im, jak mają głosować.
Share
Sondaż CBOS: Polaków razi, kiedy ksiądz mówi im, jak mają głosować
Źródło: WP.PL, Fot: Paweł Kozioł
dbxhtpn

W najnowszym sondażu CBOS dotyczącym stosunków państwo-Kościół respondenci byli proszeni o wskazanie sytuacji, które ich rażą. 88 proc. osób nie raził krzyż w miejscach publicznych, 83 proc. - religijny wymiar przysięgi wojskowej, 82 proc. - religia w szkole.

81 proc. badanych nie raził udział księży lub biskupów w obrzędach i uroczystościach państwowych, a 78 proc. - święcenie przez księży miejsc i budynków użyteczności publicznej. 75 proc. respondentów nie rażą księża występujący w publicznej TVP.

Jeśli chodzi o wypowiadanie się Kościoła na tematy moralne i obyczajowe, to większości badanych osób (60 proc.) ono nie raziło. Czuje się nim urażonych 33 proc. osób - głównie są to respondenci w wieku 45-64 lata, mieszkańcy małych miast, raczej niepraktykujących i identyfikujący z lewicą.

dbxhtpn

55 proc. Polaków nie podoba się opiniowanie przez Kościół uchwał sejmowych, 84 proc. za rażące uznaje mówienie przez księży, jak katolicy powinni głosować.

Praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu nie razi zajmowanie przez Kościół stanowiska wobec ustaw (71 proc.), ale już księża mówiący ludziom, jak głosować - tak (57 proc.). Spośród osób praktykujących raz w tygodniu nie akceptuje takich sytuacji odpowiednio: 45 proc. i 82 proc. Także respondenci identyfikujący się z prawicą przeważnie nie godzą się na takie sytuacje (odpowiednio: 47 proc. i 82 proc.).

Postawy wobec obecności religii i Kościoła w przestrzeni publicznej różnicują cechy społeczno-demograficzne. Respondenci najmłodsi (18-24 lata) i najstarsi (65 lat i więcej), mniej wykształceni, mieszkańcy wsi - są nastawieni do tego nieco przychylniej, a badani w wieku 45-64 lata, bardziej wykształceni i zamożni - mniej przychylnie.

Wyraziste są różnice nastawienia w zależności od światopoglądu, przekonań politycznych i preferencji partyjnych.

dbxhtpn

Osoby głęboko wierzące i wierzące, regularnie uczestniczące w praktykach religijnych, o prawicowych przekonaniach politycznych oraz deklarujące chęć głosowania w ewentualnych wyborach parlamentarnych na PiS (wraz z Polską Razem Jarosława Gowina, Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Prawicą Rzeczypospolitej) i PSL są nastawione do obecności religii i Kościoła w życiu publicznym przychylnie.

Osoby niewierzące, niepraktykujące, o przekonaniach lewicowych oraz deklarujące głosowanie na Twój Ruch i SLD - nieprzychylnie.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 marca 2015 roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także - Prognoza pogody na Wielkanoc

dbxhtpn

Podziel się opinią

Share
dbxhtpn
dbxhtpn
Więcej tematów