Trwa ładowanie...

Sojusz Rosji z Iranem. Drony za myśliwce?

Pojawiły się informacje, że Iran wysłał do Rosji pierwszą partię dronów na testy. Do Rosji polecieli także piloci, którzy mają się nauczyć obsługi rosyjskich myśliwców Su-35. To sugeruje, że Moskwa może przekazać Iranowi te samoloty – ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zaznacza także, że te informacja wciąż nie są potwierdzone.

Share
Pojawiły się informacje, że Iran wysłał do Rosji pierwszą partię dronów na testy/zdjęcie ilustracyjnePojawiły się informacje, że Iran wysłał do Rosji pierwszą partię dronów na testy/zdjęcie ilustracyjneŹródło: PAP, fot: Viacheslav Ratynskyi
dabba48

Informacje o wysłaniu pierwszej partii dronów wraz z pilotami i inżynierami podał amerykański kanał zajmujący się analizą wywiadowczą na Twitterze – czytamy w najnowszym raporcie ISW.

Think tank zaznacza, że nie jest w stanie zweryfikować tej wiadomości. Ocenia jednak, że jest zgodna z doniesieniami o zacieśnieniu współpracy między Moskwą a Teheranem w dziedzinie lotnictwa, by ominąć międzynarodowe sankcje nałożone na obie te stolice oraz wesprzeć rosyjską inwazję na Ukrainę.

dabba48

Jeśli informacja jest prawdziwa, może to oznaczać, że Rosja zamierza przekazać Iranowi myśliwce Su-35 w zamian za drony. Może to być częścią umowy zawartej przez oba kraje 26 lipca, którą Teheran będzie się starał wykorzystać, by ułatwić sobie zakup rosyjskich samolotów bojowych – twierdzi ISW.

Atak na miejscowość Awdijiwka

Tymczasem doniesienia z walk wskazują, że rosyjskie wojska zdecydowały się prawdopodobnie na frontalny atak na miejscowość Awdijiwka w obwodzie donieckim - nie czekając na wycofanie się sił ukraińskich.

Rosjanie prawdopodobnie zajęli pozycję obronną Ukraińców w pobliżu kopalni węgla na południowy zachód od Awdijiwki i kontynuują ataki na miejscowość Pisky, leżącą na zachód od tego miasta – napisano w raporcie.

Nieudana ofensywa rosyjska w okolicach Charkowa

Wojska Rosji przeprowadziły też nieudane operacje ofensywne na północny zachód i północny wschód od Charkowa oraz ograniczone ataki lądowe na północny zachód od Słowiańska i na wschód od Siewierska w obwodzie donieckim.

Poczyniły nieznaczne postępy na południowy wschód od Bachmutu i wciąż prowadziły działania na północny i południowy wschód od tego miasta. W dalszym ciągu kierują również żołnierzy na front południowy, by wzmocnić obronę okupowanych terenów – dodano.

Armia Kijowa zachycona kanadyjskim sprzętem. To przełom na polu bitwy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dabba48
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dabba48
dabba48
Więcej tematów