Smog. Mapa zanieczyszczenia powietrza poniedziałek, 21.11.2022
Pierwsze w sezonie opady śniegu oraz mróz przełożyły się na spadek jakości powietrza w Polsce. W poniedziałek, 21 listopada 2022 r. smog pojawił się w wielu regionach. Gdzie odnotowano najgorsze wskazania? Normy w niektórych miastach zostały przekroczone o kilkaset procent.
21.11.2022 08:51
Jeszcze przed weekendem, pogoda w Polsce uległa zmianie. Pojawił się pierwszy śnieg, zrobiło się chłodniej. Z tego względu, jakość powietrza w wielu miejscach drastycznie spadła. W poniedziałek, 21 listopada najniższe normy pokazały stacje pomiarowe, znajdujące się w pobliżu dużych ośrodków miejskich. Nieco lepiej jest na północy kraju.
Smog w Polsce. W których miastach powietrze jest najgorsze?
Aktualną mapę jakości powietrza w Polsce można znaleźć m.in. w serwisie Airly. W poniedziałkowy poranek przeważał na niej kolor czerwony - oznacza to, że stężenia niebezpiecznych pyłów PM 10 i PM 2,5 wielokrotnie przekroczyły dopuszczalne normy. Największe zanieczyszczenia odnotowano m.in.:
- w Krakowie i okolicach, gdzie norma stężenia pyłu PM 2,5 została przekroczona średnio o 800 procent a norma PM 10 - 250 procent,
- w Warszawie i okolicach, gdzie norma stężenia pyłu PM 2,5 została przekroczona średnio o 400 proc. a norma PM 10 - 200 procent,
- w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, gdzie norma PM 2,5 została przekroczona średnio o 400 procent a norma PM 10 - 200 procent,
- w Radomiu, gdzie norma PM 2,5 została przekroczona średnio o 350 procent a norma PM 10 - 150 procent,
- w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie norma PM 2,5 została przekroczona średnio o 500 procent a norma PM 10 - 150 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Złą jakość powietrza o godzinie 8:00 odnotowano także w Łodzi, Legionowie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Wrocławiu, Bydgoszczy i Trójmieście.
Smog. Mapa i prognoza na najbliższe godziny
Według prognoz, jakość powietrza w najbardziej zanieczyszczonych regionach, powinna w kolejnych godzinach ulec nieznacznej poprawie. Smogu wciąż powinni obawiać się mieszkańcy metropolii oraz miast, w których uśrednione wskazania stacji pomiarowych były najwyższe. Ze względu na utrzymujący się chłód, wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu utrzymają się co najmniej do jutrzejszego poranka.
Jakość powietrza w Polsce. Sezonowy spadek odnotowywany od lat
Zły stan jakości powietrza w Polsce jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Ze względu na kryzys energetyczny, niską jakość węgla oraz decyzje rządu dotyczące zniesienia zakazu palenia w piecach miałem, oraz węglem brunatnym, wielu ekspertów obawia się, że w nadchodzącym sezonie smog będzie wyjątkowo niebezpieczny.
Zobacz także
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.