Trwa ładowanie...

Czy można palić miałem? Rząd zniósł zakaz

W związku z narastającym kryzysem energetycznym decyzją rządu zniesiony został zakaz sprzedaży oraz palenia miałem węglowym. Wiąże się to z tym, że tej zimy znacząco pogorszy się jakość powietrza. Gdzie można kupić miał węglowy?

Rząd zawiesił obowiązujący zakaz i umożliwił palenie miałem w gospodarstwach domowych.Rząd zawiesił obowiązujący zakaz i umożliwił palenie miałem w gospodarstwach domowych.Źródło: pixabay
d19vr1l
d19vr1l

Miał węglowy to bardzo drobny węgiel wydobywany w kopalniach. Powstaje w wyniku odsiewu większych ziaren, a jego rozmiar nie przekracza średnicy 6 mm. Podczas jego spalania w piecach powstaje niebezpieczny dla zdrowia smog. Wiąże się to z tym, że miał węglowy nie jest poddawany wieloetapowej obróbce ani oczyszczaniu. Dlatego jeszcze do niedawna palenie miałem było zakazane. Od 1 lipca 2020 roku obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży miału węglowego nie tylko osobom prywatnym, ale także przedsiębiorstwom, które chciały wykorzystać go do palenia w kotłach o mocy mniejszej niż 1 MW.

Czy można palić miałem?

Na początku września polski rząd zawiesił obowiązujący zakaz i umożliwił palenie miałem w gospodarstwach domowych. Obowiązujące dotąd normy jakości węgla zostały zawieszone na dwa lata. To katastrofalna wiadomość dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla dzieci, osób starszych i chorych. To oni staną się ofiarami podniesionych poziomów zanieczyszczonego powietrza tej zimy – informuje Polski Alarm Smogowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Węgiel z Ukrainy to kropla w morzu potrzeb. "Czeka nas trudny sezon grzewczy"

Ile kosztuje miał węglowy?

Dotychczas zakazany z powodu wysokiej emisyjności miał węglowy, teraz trafił do sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej. W ofercie e-sklepu PGG S.A. pojawił się nowy towar – miał węglowy, przeznaczony dla części kotłów przystosowanych technicznie do spalania takiego sortymentu węgla. Może on stanowić cenne uzupełnienie w trudnej sytuacji na rynku opału - poinformował PGG. W internetowym sklepie PGG natychmiast wprowadzono do oferty produkt. Za miał węglowy zapłacić trzeba około 1105 zł za tonę. Do wyboru jest także ekomiał w cenie 1355 zł za tonę.

d19vr1l

W opublikowanym w 2018 roku raporcie Światowej Organizacji Zdrowia Polska znalazła się w czołówce państw europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Główną przyczyną jest tzw. niska emisja. Palenie słabej jakości najtańszym opałem powoduje katastrofalną jakość powietrza i niebezpieczny dla zdrowia smog.

Palenie miałem węglowym a zdrowie

W sezonie grzewczym 2022/2023 rząd dopuścił możliwość palenia miałem węglowym w polskich gospodarstwach domowych. Obowiązujący do niedawna zakaz wiązał się z tym, że palenie miałem emitowało duże zanieczyszczenia powietrza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19vr1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19vr1l
Więcej tematów