Śmiercionośna bakteria w szpitalu w Łodzi. Szczep New Delhi odporny na antybiotyki
Niebezpieczną bakterię wykryto u 59-letniej pacjentki szpitala im. Kopernika w Łodzi. Służby monitorują sytuację, bo w ubiegłym roku lekooporne szczepy Klebsiella pneumoniae typu NDM wywołały epidemie w szpitalach na Mazowszu i Podlasiu oraz w Wielkopolsce.
24.07.2018 | aktual.: 25.03.2022 12:45
Odporną na antybiotyki bakterię wykryto u pacjentki z oddziału neurochirurgii i nowotworów układu nerwowego w wojewódzkim szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Lekarze natychmiast zdecydowali o odizolowaniu zarażonej. Od pacjentów, którzy mieli kontakt z 59-latką pobrano próbki, aby stwierdzić lub wykluczyć obecność bakterii w organizmach.
- Pacjentka, u której wykryto drobnoustrój, nie miała objawów chorobowych. Drobnoustrój został wyhodowany z nosicielstwa, a nie z zakażenia - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" Piotr Sobczak, rzecznik łódzkiego szpitala.
Dyrekcja szpitala wprowadziła ograniczenia w odwiedzinach chorych z oddziału.
Bakterie Klebsiella pneumoniae typu NDM, potocznie nazywane są New Delhi, bo pierwszy przypadek zarażenia wykryto 10 lat temu właśnie w tym mieście. To z Indii szczepy zostały rozniesione po Europie i świecie. W Polsce drobnoustroje obecne są od kilku lat.
Tysiące zarażonych
Szczepy New Delhi są lekooporne, bo produkują enzym rozkładający antybiotyki. Klebsiella pneumoniae mogą doprowadzić do śmierci w zaledwie kilka godzin. Mogą wywołać gwałtownie przebiegające zapalenie płuc, opon mózgowych albo sepsę. Najgroźniejsze są dla dzieci i osób z obniżoną odpornością.
Bakterie łatwo przenoszą się między ludźmi, zwłaszcza w warunkach szpitalnych, gdzie odnotowywana jest większości zakażeń. W ubiegłym roku i w szpitalach m.in. w Białymstoku, Poznaniu i Warszawie wybuchła epidemia, a zarażonych było ponad 2 tys. osób.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl