Trwa ładowanie...

Śmiercionośna bakteria w szpitalu w Łodzi. Szczep New Delhi odporny na antybiotyki

Niebezpieczną bakterię wykryto u 59-letniej pacjentki szpitala im. Kopernika w Łodzi. Służby monitorują sytuację, bo w ubiegłym roku lekooporne szczepy Klebsiella pneumoniae typu NDM wywołały epidemie w szpitalach na Mazowszu i Podlasiu oraz w Wielkopolsce.

Śmiercionośna bakteria w szpitalu w Łodzi. Szczep New Delhi odporny na antybiotykiŹródło: WP.PL
dfz5spx
dfz5spx

Odporną na antybiotyki bakterię wykryto u pacjentki z oddziału neurochirurgii i nowotworów układu nerwowego w wojewódzkim szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Lekarze natychmiast zdecydowali o odizolowaniu zarażonej. Od pacjentów, którzy mieli kontakt z 59-latką pobrano próbki, aby stwierdzić lub wykluczyć obecność bakterii w organizmach.

- Pacjentka, u której wykryto drobnoustrój, nie miała objawów chorobowych. Drobnoustrój został wyhodowany z nosicielstwa, a nie z zakażenia - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" Piotr Sobczak, rzecznik łódzkiego szpitala.

Dyrekcja szpitala wprowadziła ograniczenia w odwiedzinach chorych z oddziału.

Bakterie Klebsiella pneumoniae typu NDM, potocznie nazywane są New Delhi, bo pierwszy przypadek zarażenia wykryto 10 lat temu właśnie w tym mieście. To z Indii szczepy zostały rozniesione po Europie i świecie. W Polsce drobnoustroje obecne są od kilku lat.

dfz5spx

Tysiące zarażonych

Szczepy New Delhi są lekooporne, bo produkują enzym rozkładający antybiotyki. Klebsiella pneumoniae mogą doprowadzić do śmierci w zaledwie kilka godzin. Mogą wywołać gwałtownie przebiegające zapalenie płuc, opon mózgowych albo sepsę. Najgroźniejsze są dla dzieci i osób z obniżoną odpornością.

Bakterie łatwo przenoszą się między ludźmi, zwłaszcza w warunkach szpitalnych, gdzie odnotowywana jest większości zakażeń. W ubiegłym roku i w szpitalach m.in. w Białymstoku, Poznaniu i Warszawie wybuchła epidemia, a zarażonych było ponad 2 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Spektakularna historia upadku. Z globalnej marki stali się firmą z zaledwie jednym sklepem w Stanach Zjednoczonych

dfz5spx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfz5spx
Więcej tematów