Trwa ładowanie...

Śmierć 30-latki z Pszczyny. Kolejna osoba zaangażowana w śledztwo

Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską. W sprawę śmierci ciężarnej 30-latki w szpitalu w Pszczynie zaangażował się rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Prokuratura otrzymała już prośbę o udostępnienie materiałów.

Śmierć ciężarnej. Kolejna osoba zaangażowana w śledztwo Śmierć ciężarnej. Kolejna osoba zaangażowana w śledztwo Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d22o57d
d22o57d

O sprawie poinformowała w środę rzeczniczka Śląskiej Izby Lekarskiej Alicja van der Coghen. Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Katowicach sprawdzi, czy w sprawie śmierci młodej kobiety nie doszło do przewinienia zawodowego.

- Rzecznik wystąpił z prośbą do prokuratury, by udostępniła ona materiały. Podjął swoje czynności z urzędu, bo do tej pory nie wpłynęła do biura rzecznika żadna skarga na postępowanie lekarzy z pszczyńskiego szpitala - tłumaczyła rzeczniczka.

Pszczyna. Co grozi lekarzom?

Gdyby okazało się, że rzecznik stwierdzi, że doszło do przewinienia zawodowego, wówczas skieruje sprawę do Okręgowego Sądu Lekarskiego. Ten może z kolei orzec o karach dla lekarza. Wśród nich znaleźć się mogą: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach ochrony zdrowia, ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od 6 miesięcy do 2 lat, zawieszenie prawa wykonywania zawodu od na okres 1 roku do 5 lat, a nawet pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Zobacz też: Prawo aborcyjne musi zostać doprecyzowane? Ginekolog: Przepisy są niejasne

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez van der Coghen, na zbadanie sprawy rzecznik ma 6 miesięcy, ale ten okres może zostać wydłużony, "jeśli zajdzie taka potrzeba.

d22o57d

Śmierć 30-letniej ciężarnej

Do tragicznych zdarzeń w Pszczynie doszło pod koniec września. Do tamtejszego szpitala trafiła kobieta w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. Wcześniej lekarze stwierdzili u płodu wady rozwojowe. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzeczniczkę Prokuratury Regionalnej w Katowicach, w wyniku wstępnych badań stwierdzono, że płód jest żywy, a u pacjentki zastosowano antybiotyk.

Niestety, następnego dnia stan 30-latki się pogorszył. Po wykonaniu USG stwierdzono, że płód obumarł. Zapadła decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia, ale w drodze na blok operacyjny kobieta zmarła. Jak wykazała sekcja zwłok, przyczyną jej śmierci z dużym prawdopodobieństwem był wstrząs septyczny po obumarciu płodu oraz zakażenie. Wielu komentatorów wskazuje, że kobieta jest ofiarą niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje aborcji w przypadku nieodwracalnych wad płodu.

Zarząd szpitala w wydanym we wtorek oświadczeniu zapewnił, że jego personel zrobił wszystko, by uratować pacjentkę i jej dziecko, a wszystkie decyzje lekarskie zostały podjęte z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz standardów postępowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22o57d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22o57d
Więcej tematów