Trwa ładowanie...

Niepewny los sztumskiego szpitala. Operator placówki złożył wniosek o upadłość

Zagrożone jest funkcjonowanie szpitala w Sztumie. Spółka, do której należy szpital, złożyła w sądzie wniosek o upadłość. Podobna sytuacja jest w Drawsku Pomorskim, tamtejszy szpital również należy do spółki "Szpitale Polskie".

Share
szpitalszpitalŹródło: Adobe Stock, fot: patrikslezak
d2i3sjx

Zarząd spółki "Szpitale Polskie S.A"., która jest właścicielem szpitala w Sztumie oraz w Drawsku Pomorskim, złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Dalsze funkcjonowanie placówek jest zagrożone.

Długi sięgające 55 milionów złotych

Od wielu miesięcy spółka "Szpitale Polskie" nie reguluje swoich zobowiązań. Pokrywane są jedynie te mogące zapewnić funkcjonowanie szpitala w jego podstawowym zakresie. Łącznie przekraczają już one kwotę 55 milionów złotych. Spółka złożyła 15 października wniosek o ogłoszenie upadłości.

Sytuacja spółki była przedmiotem dyskusji na ostatnim posiedzeniu rady miasta w Sztumie. Szpitale Polskie zapewniały władze powiatu, do których należy budynek szpitala, że prowadzą rozmowy w sprawie przejęcia placówki i dalszego świadczenia usług medycznych.

d2i3sjx

Zobacz też: Nowacka oburzona słowami Suskiego. Nie przebierała w słowach

"Na ostatniej sesji radni nie uzyskali od spółki odpowiedzi na wiele pytań dotyczących przyszłości szpitala w Sztumie, a także bieżących spraw związanych z regulowaniem zobowiązań finansowych wobec powiatu, które wynikają z czynszu dzierżawnego. Na koniec października zaległości z tytułu dzierżawy wynosiły blisko 1,3 mln złotych" - napisał w oświadczeniu dotyczącym sytuacji sztumskiego szpitala starosta Leszek Sarnowski.

Starosta stracił zaufanie do spółki

W związku z sytuacją finansową spółki starosta zdecydował się wezwać ją do uregulowania zobowiązań. "W związku z utratą zaufania do spółki Szpitale Polskie S.A. w Katowicach, Zarząd Powiatu Sztumskiego wystąpił do spółki Szpitale Polskie o pilne uregulowanie tych zobowiązań, tym bardziej że znaczna część tych środków do tej pory była inwestowana w szpital" - czytamy w oświadczeniu sztumskiego starosty.

d2i3sjx

Jak zapewnia Sarnowski, władze pozostają w kontakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia "by szpital w Sztumie mógł funkcjonować bez przeszkód i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego powiatu w żaden sposób nie zostało zagrożone".

W podobnym tonie wypowiadają się władze spółki, które również zapewniają, że funkcjonowanie placówek w Sztumie i w Drawsku Pomorskim jest niezagrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2i3sjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i3sjx
Więcej tematów