11‑latek bez szans. Zabiła go "mięsożerna bakteria"

Nie żyje 11-letni chłopiec z Florydy. Nastolatek skręcił nogę na bieżni. Kilka dni później trafił do szpitala, gdzie zmarł. Lekarze orzekli, że zakaził się "mięsożerną bakterią", która szybko rozprzestrzeniła się w całym organizmie.

Śmierć 11-latka z Florydy. Zakaził się "mięsożerną bakterią"
Śmierć 11-latka z Florydy. Zakaził się "mięsożerną bakterią"
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Violetta Baran

To był zwykły wypadek. 11-latek z Winter Park na Florydzie podczas treningu na bieżni skręcił nogę. Wydawało się, że to niegroźna kontuzja i za tydzień lub dwa znów będzie mógł wrócić do normalnych zajęć. Niestety, tak się nie stało.

Po kilku dniach na nodze chłopca pojawiły się czerwono-fioletowe siniaki. Zaniepokojeni rodzice zabrali go do szpitala. Tam stwierdzono, że to efekt zakażenia "bakterią jedzącą mięso", która wywołała u chłopca martwicze zapalenie powięzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo leczenia, bakteria szybko rozprzestrzeniała się w organizmie chłopca, uszkadzając jego narządy. Lekarze nie byli w stanie mu pomóc. 11-latek zmarł.

Niepokojący wzrost zakażeń

Śmierć chłopca zbiegła się z informacją podaną przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób o odnotowanym wśród dzieci wzroście infekcji inwazyjnym paciorkowcem grupy A.

Paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii występującej w gardle i na skórze, która u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. W niektórych przypadkach może jednak powodować szereg różnych dolegliwości - nosa, gardła i płuc. Bakteria rozprzestrzenia się poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Szczególnie narażone na rozwój choroby są dzieci przechodzące np. ospę wietrzną lub grypę.

Paciorkowiec grupy A (GAS) w niektórych przypadkach może powodować bardzo poważne infekcje znane jako inwazyjny GAS (iGAS). Dzieje się tak, gdy bakteria omija naturalne mechanizmy obronne organizmu i dostaje się do części ciała, w których zwykle nie występuje, na przykład poprzez krew, mięśnie głębokie lub płuca.

Najcięższe formy inwazyjnej choroby GAS to paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego, którego objawami są wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, szkarlatyna, uszkodzenie nerek lub wątroby oraz wymioty i biegunka - a nawet martwicze zapalenie powięzi.

Czytaj też:

Źródło: usatoday.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)