Trwa ładowanie...
d3eajhz

Słynna na cały świat rzeźba okazała się podróbką

Symbol Rzymu, wilczyca kapitolińska, to podróbka. Przyznał to konserwator zabytków Wiecznego Miasta po tym, jak niemiecki tygodnik “Der Spiegel” poddał w wątpliwość autentyczność rzeźby.

d3eajhz
d3eajhz

To nie oryginał z V wieku przed naszą erą, lecz średniowieczna replika - stwierdził “Der Spiegel”, przypominając, że już pięć lat temu tezę tę wysunęła włoska uczona Anna Maria Carruba.

Opierając się na skrupulatnych badaniach, m. in. z użyciem promieniotwórczego izotopu węgla, ustalono, że wilczyca nie może być dziełem Etrusków, którzy nie znali techniki odlewu, którą została wykonana.

Według ekspertów znacznie późniejszy oryginał powstał w Bizancjum w 1204 roku, w czasach IV wyprawy krzyżowej, zaginął jednak i na zamówienie arystokratycznej rodziny Tuscolo powstała kopia, którą oglądać można w Muzeach na Kapitolu.

Rzymski konserwator zabytków Umberto Broccoli w pierwszej chwili oświadczył, że “fałszem jest mówić o fałszerstwie”. Potem jednak zapowiedział, że podpis pod wilczycą, informujący, że ma ona ponad dwa i pół tysiąca lat, zostanie zmieniony.

d3eajhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eajhz
Więcej tematów