Trwa ładowanie...
d2blwrw

"Słuchałam z przerażeniem". Barbara Nowacka nie oszczędziła Kaczyńskiego. Mocne słowa

- 10 kwietnia z przerażeniem słuchałam, że Jarosław Kaczyński uważa, że zwyciężył. W 2010 roku przegraliśmy wszyscy bardzo dużo. I cały czas przegrywamy - powiedziała córka zmarłej w katastrofie Izabeli Jarugi-Nowackiej. Dostało się też Antoniemu Macierewiczowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według Nowackiej, obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej miały polityczny wymiar
Według Nowackiej, obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej miały polityczny wymiar (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d2blwrw

W wieczornym przemówieniu przed Pałacem Prezydenckim Jarosław Kaczyński podziękował Antoniemu Macierewiczowi za pracę w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy. - Ta stalowa wola, która doprowadziła do tego, że dziś jesteśmy bliżej prawdy - mówił.

Na środę z kolei zaplanowana jest prezentacja raportu technicznego podkomisji smoleńskiej pod kierownictwem byłego szefa MON. We wtorek oznajmił, że do śmierci osób lecących rządowym samolotem doszło na skutek eksplozji w centropłacie, na środku samolotu - zaraz przed upadkiem na ziemię.

Smutna diagnoza

- Oczekuję, by Antoni Macierewicz uspokoił się i przestał żerować na ludzkich nieszczęściach, w tym Jarosława Kaczyńskiego - zaapelowała w środę rano Nowacka w TOK FM.

Podzieliła się też smutną diagnozą. Oceniła, że konflikty polityczne wokół katastrofy smoleńskiej "trwają i będą trwały". - Przez lata dbano o to, żeby ten spór był podsycany - podkreśliła.

d2blwrw

Jak dodała, to, co wydarzyło się pod Smoleńskiem, "obnażyło Polskę". - Codziennie przez te 8 lat pokazuje, że nic się w Polsce nie zmieniło. Cały czas jesteśmy państwem, w którym nie szanuje się procedur, nie szanuje się siebie wzajemnie - mówiła.

10 kwietnia. Polska po katastrofie smoleńskiej:

"Nie potrzebuję słów Kaczyńskiego, ani Dudy"

Na to, że obchody 8. rocznicy katastrofy miały "silny partyjny i polityczny wymiar", Nowacka zwracała uwagę już dzień wcześniej, również w rozmowie z TOK FM. Komentowała fakt, że na wtorkowych uroczystościach w tzw. kwaterze smoleńskiej na warszawskich Wojskowych Powązkach (gdzie znajdują się groby 28 ofiar katastrofy - przyp. red.) zabrakło polityków PiS. - Nikt z nich nie chciał pobyć przy grobach z częścią rodzin. To jest symboliczne - wskazywała.

d2blwrw

Również wtedy nie zabrakło gorzkich słów pod adresem prezesa PiS. - W tym dniu nie potrzebuję słów Jarosława Kaczyńskiego, ani Andrzeja Dudy. Oni nie są istotni w osobistym przeżywaniu tragicznej śmierci mojej matki - komentowała Nowacka.

Co z pomnikiem?

Zabrała też głos ws. Pomnika ofiar smoleńskich na pl. Piłsudskiego. Jego odsłonięcie było głównym punktem wtorkowych obchodów. Nowacka nie ma wątpliwości, że będzie on "dzielił i stanowił oś konfliktu". - Dla części ludzi z pewnością istotne jest upamiętnienie katastrofy. Oni spokoju i pokrzepienia w obchodach rocznicy nie znajdują. Mówię to z przykrością, bo byłam zwolenniczką postawienia pomnika, który godnie upamiętniłby ten dzień - podkreśliła.

- Być może moje dzieci będą miały to szczęście, że zobaczą spokojne obchody rocznicy smoleńskiej, bo przestaną być bieżącą okazją do okładania się pałką między PiS a PO - podsumowała Nowacka.

d2blwrw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2blwrw

Podziel się opinią

Share

d2blwrw

d2blwrw
Więcej tematów