Trwa ładowanie...

Sosnowiec. To wróżenie z kuli – Arkadiusz Chęciński o powrocie dzieci do szkół

Minister Edukacji Narodowej, Przemysław Czarnek, chce by dzieci wróciły do nauki stacjonarnej jeszcze w kwietniu. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca przypomina rządzącym, by wzięli pod uwagę opinie samorządów.

Sosnowiec. Arkadiusz Chęciński po raz kolejny zaapelował do rządu o współpracę z samorządami.Sosnowiec. Arkadiusz Chęciński po raz kolejny zaapelował do rządu o współpracę z samorządami.Źródło: Arkadiusz Chęciński
d1wcswe
d1wcswe

- Jeśli liczba zakażeń się ustabilizuje, to w przyszłym tygodniu dzieci wrócą do przedszkoli, a później uczniowie do szkół – ogłosił na antenie RMF Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej.

Do jego słów z niedowierzaniem odniósł się Arkadiusz Chęciński. - Naprawdę są rzeczy, których nie zrozumiem. Mam wrażenie, że to trochę wróżenie z kuli, a przecież mogłoby być zupełnie inaczej – skomentował rewelacje Czarnka. - W sierpniu proponowaliśmy, aby dzieci po powrocie z wakacji, przeszły swoistą kwarantannę bądź nauczanie ruszyło w trybie hybrydowym. Rząd nas nie posłuchał po czym... wprowadził nauczenie hybrydowe, a w końcu zamknął uczniów w domach.

Teraz, niezależnie od regionu, wszystkie dzieci przeszły na zdalną naukę. Jak ona wygląda, chyba nie trzeba rodzicom tłumaczyć. Starsi mają problem z nauką, ze skupieniem się, a najmłodsi z kontaktami z kolegami, z socjalizacją. Dzisiaj Polska jest wśród liderów... długości nauczania zdalnego. Jakie to będzie miało skutki? Tego nie wie nikt.

Sosnowiec. Arkadiusz Chęciński odpowiada na słowa ministra edukacji

Tymczasem gdy rząd rozważał lockdown, sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja m.in. w sosnowieckich przedszkolach: mieliśmy pojedyncze przypadki zakażeń, a po kwarantannach wszyscy wracali zdrowi. Sytuacja była opanowana i w żaden sposób nie była kryzysowa. Każda placówka reagowała na bieżąco, a my pomagaliśmy, jeśli było to konieczne – przypomniał prezydent Sosnowca i po raz kolejny zaapelował do rządzących, by wreszcie zaczęli słuchać i współpracować z samorządami. - To w samorządzie najlepiej wiemy, jak wyglądają realia. Dlaczego rząd nie chce decyzji o wprowadzeniu nauczania zdalnego lub hybrydowego przenieść właśnie na nas? Już kilkakrotnie udowadnialiśmy, że wiemy doskonale, co dzieje się na naszym rodzimym podwórku. Sytuacja Sosnowca może być nieporównywalna do miast gdzieś na północy Polski, ale też w naszym województwie. Dlatego to prezydenci, burmistrzowie czy wójtowie, wraz z dyrekcjami placówek i rodzicami, powinni decydować o nauce dzieci, przynajmniej jeśli chodzi o żłobki, przedszkola i nauczanie początkowe. Bez zmian, hybrydowo, a może zdalnie? - ocenił.

d1wcswe

- Być może dzieciaki wrócą do żłobków, przedszkoli i szkół, ale jak długo tam zostaną? Czy gdy znowu w domach zostaną za 2-3 tygodnie, to będzie dobre dla ich zdrowia psychicznego? Drodzy rządzący, pozwólcie nam zadecydować. Samorządy chcą wziąć odpowiedzialność, jak już ma to miejsce w innych sferach – zakończył.

Koronawirus w Polsce. Wykazali wyraźny wpływ pogody na COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj