RegionalneŚląskŚląskie. W Bytomiu stanęły kontenery na niepotrzebne żalazka i monitory

Śląskie. W Bytomiu stanęły kontenery na niepotrzebne żalazka i monitory

Czerwone pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, można zaleźć w 25 punktach Bytomia.

Pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny pojawiły się w 10 lokalizacjach Bytomia.
Pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny pojawiły się w 10 lokalizacjach Bytomia.
Źródło zdjęć: © Urząd Miasta w Bytomiu | um.bytom.pl

W Bytomiu stanęły pierwsze czerwone kontenery, do których mieszkańcy mogą wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Charakterystyczne pojemniki na zepsute żelazko, uszkodzony monitor czy niesprawny telefon komórkowy będzie można znaleźć w 25 punktach miasta.

Bezpłatne, łatwe i bezpieczne dla środowiska pozbywanie się elektrośmieci jest możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu przez miasto Bytom z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko. MB Recykling zajmie się recyklingiem elektroodpadów, a także wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko przeprowadzi akcję informacyjną uświadamiającą, jak istotny dla środowiska jest recykling zużytego sprzętu elektryczno-elektronicznego.

- Od prawie dwóch lat kwestie związane z uporządkowaniem gospodarowania odpadami są dla nas jedną z ważniejszych spraw. Cieszymy się z tej współpracy i faktu, że dzięki niej bytomianie zyskają możliwość wygodnego i ekologicznego pozbycia się elektroodpadów – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Jak wynika z raportu „Global E-Waste Monitor”, w 2020 roku na świecie wyprodukowano 53 mln ton elektrośmieci. Zagospodarowanie takiej ilości elektroodpadów jest ogromnym wyzwaniem na globalną skalę.

Pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pojawiły się jak dotąd w 10 lokalizacjach Bytomia. Docelowo kontenery staną jeszcze w 15 innych miejscach. Są to wysokiej klasy pojemniki z systemem monitoringu wypełnienia. Na pojemniku podany jest także numer infolinii 572 102 102, dla tych, którzy chcieliby się w ekologiczny sposób pozbyć zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego większych rozmiarów.

- Projekt Elektryczne Śmieci to pierwszy tego typu projekt ogólnopolski adresowany do miast powyżej 40 tys. mieszkańców. Bytom jest pierwszym miastem na Górnym Śląsku, które dołączyło do projektu - mówi Michał Jurczok, dyrektor ds. rozwoju MB Recykling.

Bytomianie wciąż będą mogli korzystać także z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II oraz w ramach organizowanych co tydzień w różnych częściach Bytomia Mobilnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tylko w ubiegłym roku w ramach mobilnych zbiórek zebrano ponad 7 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a w punkcie przy al. Jana Pawła II prawie 3 tony. Ponad 2 tony to urządzenia zawierające freony.

Koronawirus w Polsce. Ryszard Kalisz: gdybym był premierem, wprowadziłbym stan klęski żywiołowej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)