Śląskie. Nowy obiekt na lotnisku w Pyrzowicach. Będzie hangar dla Wizz Aira
Budowę trzeciego hangaru obsługi technicznej rozpoczęło zarządzające portem lotniczym Katowice Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze. Nowa infrastruktura powinna być gotowa w drugim kwartale 2022 roku.
Jak poinformował Artur Tomasik, prezes zarządzającego lotniskiem w Pyrzowicach Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego użytkownikiem hangaru będzie linia lotnicza Wizz Air, czyli najstarszy i największy niskokosztowy przewoźnik w Pyrzowicach.
- Od prawie piętnastu lat budujemy nie tylko pod obsługę ruchu pasażerskiego, inwestujemy także w rozwój strefy cargo i bazy do obsługi technicznej samolotów. Dzięki temu Pyrzowice nie są zależne tylko od ruchu pasażerskiego, a to powoduje, że w trakcie bardzo głębokiego kryzysu branży lotniczej, łatwiej jest nam zachować płynność finansową – mówi Artur Tomasik.
Śląskie. Budowa nowego hangaru technicznego na lotnisku w Pyrzowicach
Powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie prawie 9,3 tys. mkw., a kubatura ok. 122 tys. m3. Wewnątrz znajdą się dwie zatoki serwisowe dla samolotów o maksymalnej wielkości Airbusa A321neo, a także liczne pomieszczenia warsztatowe (m.in. lakiernia, szlifiernia, kompozytownia) i magazynowe.
Nowe fakty ws. afery respiratorowej. Bartłomiej Sienkiewicz drwi: jaki kraj, taki Mosad
Budynek wyposażony będzie także w dwukondygnacyjne zaplecze biurowo-socjalne wraz z częścią przeznaczoną pod prowadzenie szkoleń.
Budowa trzeciego hangaru to druga faza rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów, która rozpoczęła się na lotnisku w Pyrzowicach w marcu 2020 roku. Wystartowała wtedy budowa płyty postojowej o powierzchni 6,4 ha ze stanowiskami dla 9 samolotów kodu C, czyli wielkości np. Boeinga 737 lub Airbusa A320.
Inwestycja zakończy się w czwartym kwartale tego roku.
Śląskie. Kryzys w branży lotniczej dosięgnął Katowice Airport
Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym.
Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach.