Trwa ładowanie...
d3wttd8

Śląskie. Aborcja. Kilkutysięczny protest w Katowicach

Około 7 tysięcy osób – według policji - zgromadziła w piątek wieczorem w Katowicach demonstracja przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów aborcyjnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protestujący ruszyli sprzed biura parlamentarnego PiS-u.
Protestujący ruszyli sprzed biura parlamentarnego PiS-u. (Własne, Fot: Własne)
d3wttd8

Parogodzinne zgromadzenie rozpoczęło się przed godz. 18. przed biurem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Warszawskiej. Tłum osób, głównie młodych, wypełnił szeroką arterię od Rynku do ulicy Szkolnej. Po kilkudziesięciu minutach demonstrujący w asyście policji przeszli na plac przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach.

Policja przez megafony ostrzegała, że zgromadzenie jest bezprawne, wzywając też do zachowania dystansu społecznego w kontekście bezpieczeństwa epidemicznego. "Zachowaj dystans od mojej macicy" – odpowiadali, skandując zgromadzeni.

W kierunku policjantów, którzy na schodach katedry utworzyli szpaler, zagradzając dostęp do głównego wejścia, uczestnicy demonstracji skandowali również: "Co powiecie waszym córkom", "Przeproście wasze matki – zdejmijcie mundury", "Polska policja chroni dyktatora". Wielokrotnie powtarzano niecenzuralne okrzyki wrogie partii rządzącej i Jarosławowi Kaczyńskiemu.

d3wttd8

Przemawiający podawali m.in. numer telefoniczny akcji Aborcja bez granic. "Decyduję, myślę, czuję", "Rozdział państwa od Kościoła", "Moja macica to nie kaplica", "Prawo ludzkie, nie kościelne", "Zamiast terroru – prawo wyboru" – skandowano przez ponad dwie godziny na katowickich ulicach.

Wyrok TK ws. aborcji. Leszek Miller: W Polsce jest gorzej niż w Iranie

Jak powiedziała PAP rzeczniczka katowickiej policji młodsza aspirant Agnieszka Żyłka, przedstawiciele sztabu policyjnej akcji oszacowali liczbę uczestników na 7 tys. osób. Z dwiema osobami policja przeprowadziła na komisariacie czynności w związku z naruszeniem prawa – rzeczniczka w piątek wieczorem nie miała na ten temat szczegółowych informacji.

TK uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Zbadania przepisów domagali się w 2019 r. posłowie PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wttd8

Podziel się opinią

Share
d3wttd8
d3wttd8
Więcej tematów