Trwa ładowanie...

Gliwice. Nowy miejski szpital coraz bliżej

Projektowanie kluczowej dla Gliwic inwestycji – nowej siedziby szpitala miejskiego przy ul. Kujawskiej – jest coraz bardziej zaawansowane. W III kwartale tego roku miasto powinno otrzymać od projektantów kompletną dokumentację, w tym pozwolenie na budowę umożliwiające rozpoczęcie inwestycji.
Share
Gliwice. Nowy miejski szpital spełni najwyższe standardy.
Gliwice. Nowy miejski szpital spełni najwyższe standardy.Źródło: UM Gliwice
d3j5vw0

– Nowoczesny szpital jest miastu bardzo potrzebny. Projektowanie takiego obiektu w czasie pandemii pozwoliło nam na uwzględnienie nowoczesnych i praktycznych rozwiązań, które okazały się niezwykle potrzebne i będą niezbędne w przyszłym funkcjonowaniu szpitali, a których obecnie brakuje. Dodatkową funkcjonalnością przyszłego szpitala będzie jego lokalizacja. Projektowany obiekt przy ul. Kujawskiej, w sąsiedztwie ulic Ceglarskiej i Pocztowej, będzie miał zapewniony szybki i komfortowy dojazd z różnych części Gliwic, bliskość do zjazdów na Drogową Trasę Średnicową i węzła autostradowego Gliwice Sośnica. Układ drogowy w sąsiedztwie jest już zmodernizowany, konieczne są jedynie niewielkie korekty – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, nadzorujący prace nad realizacją nowego szpitala miejskiego.

Budynek szpitala ustawiono na planie litery H i na linii północ–południe, co pozwoli na lepsze dostosowanie obiektu do funkcjonowania w czasie zagrożeń epidemicznych i znacząco ograniczy jego nadmierne nagrzewanie się w porze letniej. Budynek ma mieć 5 kondygnacji (podpiwniczenie, parter i trzy piętra), a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Z myślą o pacjentach i odwiedzających zaprojektowano przy obiekcie strefę relaksu – park od strony ul. Kujawskiej. Nie zapomniano też o najmłodszych! W projekcie, od południowej strony budynku, przewidziano plac zabaw i teren rekreacyjno-sportowy.

Gliwice. Nowy miejski szpital będzie jednym z najnowocześniejszych w regionie

W poszczególnych segmentach szpitala zlokalizowano 12 oddziałów łóżkowych, natomiast w części centralnej budynku – główne szpitalne działy obsługowe.

d3j5vw0

W środkowym segmencie na parterze znajdzie się SOR z izbą przyjęć, w tym 10-stanowiskowy obszar tzw. triagu, umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z 5 gabinetami dla dzieci i dorosłych. Obok SOR zlokalizowano działy diagnostyczno-zabiegowe (dwie pracownie tomografii komputerowej, dwie pracownie RTG i jedną pracownię rezonansu magnetycznego). Na I piętrze bezpośrednio nad SOR zlokalizowano zespół bloków operacyjnych z 7 salami operacyjnymi, w tym z 4 hybrydowymi. Poszczególne kondygnacje połączono klatkami schodowymi i windami, w tym windą prowadzącą aż na dach, gdzie przewidziano lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W nowym szpitalu przewidziano 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwułóżkowych, zlokalizowanych w 12 oddziałach Będą też działy diagnostyczno-zabiegowe (stacja dializ, zakład diagnostyki obrazowej, pracownia endoskopii, pracownia hemodynamiki i elektrofizjologii, laboratorium analityczne i mikrobiologiczne, bank krwi, zakład rehabilitacji, pracownia kardiometrii) i tzw. działy wspólne (centralna sterylizatornia, centralna dezynfekatornia, centralny magazyn gazów medycznych, apteka szpitalna, pomieszczenia komercyjne typu: bufet, sklep, apteka przyszpitalna).

Nie zabraknie zespołu poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami – podstawowej opieki zdrowotnej, opieki nocnej i świątecznej, chirurgicznej ogólnej, dziecięcej i urazowo-ortopedycznej, dermatologicznej, urologicznej, diabetologicznej, nefrologicznej, endokrynologicznej, gastroenterologicznej, kardiologicznej, reumatologicznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej, zdrowia psychicznego, okulistycznej, psychologicznej, pediatrycznej, medycyny pracy, żywienia, chirurgii naczyniowej.

W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie odrębnego zjazdu dla karetek z ul. Pocztowej, natomiast sama ulica Pocztowa ma zostać przekształcona w drogę bez przejazdu.

d3j5vw0

Piontkowski o katastofie smoleńskiej opisanej w podręcznikach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3j5vw0

Podziel się opinią

Share
d3j5vw0
d3j5vw0
Więcej tematów