Bytom. Będzie wydarzenie na Rynku. Wielkie widowisko na finał 100‑lecia III Powstania Śląskiego
Trwają przygotowania do widowiska łączącego muzykę, taniec i sztuki wizualne. Tworzony z rozmachem interdyscyplinarny spektakl "Tryptyk Powstańczy - Pamięć ziemi" zostanie zaprezentowany już w piątek 25 czerwca na Rynku w Bytomiu.
Na kilkupoziomowej scenie w wykonaniu pół tysiąca artystów wybrzmi opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do ojczystej ziemi. Jak zapowiadają artyści będzie to widowisko, w którym przenikną się różne gatunki i formy sztuki, ale przede wszystkim niekonwencjonalna lekcja śląskiej historii.
- Na kartach historii związanej z dziejami Górnego Śląska Bytom zapisał się jako ważne miejsce. To tu, za sprawą silnych ośrodków propolskich i determinacji ludzi, zaczyna się opowieść o dążeniach do przyłączenia tych ziem do odradzającej się Polski. Pielęgnujemy tę pamięć, dlatego gorąco wszystkich zapraszam na ten wyjątkowy spektakl - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Bytom. Wielkie widowisko na finał 100-lecia III Powstania Śląskiego
Widowisko składa się z trzech części i prologu. Utwór "Pamięć ziemi", który stanowi prolog tryptyku, specjalnie na to wydarzenie napisał Klaudiusz Jania. Wykona go pięć orkiestr dętych.
Podpisał się pod listem ws. Tadeusza Rydzyka. Senator PiS Jan Maria Jackowski tłumaczy
W pierwszej części wybrzmi muzyka filmowa Wojciecha Kilara, w drugiej ‒ moc brzmienia orkiestry symfonicznej i dwustuosobowego chóru w utworze Józefa Świdra, a w trzeciej ‒ muzyka rozrywkowo-rockowa w wykonaniu Wojtka Ciuraja, młodego twórcy, który wydaje płyty o tematyce powstań śląskich.
Podczas koncertu w Bytomiu wystąpi on z Abradabem, raperem, współzałożycielem Kalibra 44, a także z Apostolisem Anthimosem oraz Karoliną Skrzyńską.
- W widowisku zobaczymy również tancerzy, poruszających się na kilku poziomach sceny oraz video-art. Chcemy, by wszystkie te dziedziny przenikały się, łączyły w taki sposób, by widz odbierał je jako całość - mówi Karolina Widera, reżyserka, inscenizatorka przedstawienia.
Bytom. Historia Śląska w tańcu
Ogromną rolę w wydarzeniu odegra taniec. Choreografię, w której zaprezentują się wykonawcy wielu instytucji kulturalnych z regionu (m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk", Opera Śląska, Wydział Teatru Tańca AST, Teatr Rozbark) przygotowali Henryk Konwiński i Jakub Lewandowski.
Nad choreografią pracował także Jakub Lewandowski, współtwórca takich spektakli jak "Wujek 81. Czarna Ballada" w Teatrze Śląskim czy "Rozkosz" w Teatrze Rozbark.
Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej będzie obraz, który w formie wideoartu, wyeksponowany zostanie na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach.
Wśród solistów będzie można zobaczyć Joannę Woś i Piotra Lempę, zaś wydarzenie będą prowadzić Aleksandra Batog, Dariusz Niebudek oraz Wiesław Sławik.