Bytom. Będzie wydarzenie na Rynku. Wielkie widowisko na finał 100‑lecia III Powstania Śląskiego
Trwają przygotowania do widowiska łączącego muzykę, taniec i sztuki wizualne. Tworzony z rozmachem interdyscyplinarny spektakl "Tryptyk Powstańczy - Pamięć ziemi" zostanie zaprezentowany już w piątek 25 czerwca na Rynku w Bytomiu.
Na kilkupoziomowej scenie w wykonaniu pół tysiąca artystów wybrzmi opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do ojczystej ziemi. Jak zapowiadają artyści będzie to widowisko, w którym przenikną się różne gatunki i formy sztuki, ale przede wszystkim niekonwencjonalna lekcja śląskiej historii.
- Na kartach historii związanej z dziejami Górnego Śląska Bytom zapisał się jako ważne miejsce. To tu, za sprawą silnych ośrodków propolskich i determinacji ludzi, zaczyna się opowieść o dążeniach do przyłączenia tych ziem do odradzającej się Polski. Pielęgnujemy tę pamięć, dlatego gorąco wszystkich zapraszam na ten wyjątkowy spektakl - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Bytom. Wielkie widowisko na finał 100-lecia III Powstania Śląskiego
Widowisko składa się z trzech części i prologu. Utwór "Pamięć ziemi", który stanowi prolog tryptyku, specjalnie na to wydarzenie napisał Klaudiusz Jania. Wykona go pięć orkiestr dętych.
W pierwszej części wybrzmi muzyka filmowa Wojciecha Kilara, w drugiej ‒ moc brzmienia orkiestry symfonicznej i dwustuosobowego chóru w utworze Józefa Świdra, a w trzeciej ‒ muzyka rozrywkowo-rockowa w wykonaniu Wojtka Ciuraja, młodego twórcy, który wydaje płyty o tematyce powstań śląskich.
Podczas koncertu w Bytomiu wystąpi on z Abradabem, raperem, współzałożycielem Kalibra 44, a także z Apostolisem Anthimosem oraz Karoliną Skrzyńską.
- W widowisku zobaczymy również tancerzy, poruszających się na kilku poziomach sceny oraz video-art. Chcemy, by wszystkie te dziedziny przenikały się, łączyły w taki sposób, by widz odbierał je jako całość - mówi Karolina Widera, reżyserka, inscenizatorka przedstawienia.
Bytom. Historia Śląska w tańcu
Ogromną rolę w wydarzeniu odegra taniec. Choreografię, w której zaprezentują się wykonawcy wielu instytucji kulturalnych z regionu (m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk", Opera Śląska, Wydział Teatru Tańca AST, Teatr Rozbark) przygotowali Henryk Konwiński i Jakub Lewandowski.
Nad choreografią pracował także Jakub Lewandowski, współtwórca takich spektakli jak "Wujek 81. Czarna Ballada" w Teatrze Śląskim czy "Rozkosz" w Teatrze Rozbark.
Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej będzie obraz, który w formie wideoartu, wyeksponowany zostanie na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach.
Wśród solistów będzie można zobaczyć Joannę Woś i Piotra Lempę, zaś wydarzenie będą prowadzić Aleksandra Batog, Dariusz Niebudek oraz Wiesław Sławik.