Burze nad Śląskiem. Tysiące odbiorców bez prądu. Liczenie strat
Po burzach, przechodzących w środę po południu i wieczorem nad woj. śląskim, w czwartek po południu dostaw energii elektrycznej nie miało jeszcze ponad 10 tys. odbiorców – wynika z danych służb kryzysowych.
15.07.2021 22:07
Jak przekazano w czwartkowym porannym raporcie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w związku z uszkodzeniami linii energetycznych w czwartek bez prądu pozostawało w regionie 12,6 tys. odbiorców.
Po godz. 15 dyżurna WCZK przekazała PAP, że wyłączone w tym czasie pozostawały jeszcze 173 stacje zasilania, co przekładało się na brak dostaw energii elektrycznej u niespełna 10,5 tys. odbiorców – przede wszystkim w powiatach: częstochowskim, zawierciańskim, myszkowskim oraz bielskim.
Śląskie. Straty po burzach. Tysiące odbiorców bez prądu
W regionie trwało też szacowanie strat i zbieranie wniosków o pomoc dla poszkodowanych (w wysokości do 6 tys. zł). Zgodnie z porannymi danymi WCZK silny wiatr uszkodził łącznie 92 dachy, w tym 68 na budynkach mieszkalnych. Zerwanych zostało 15 dachów, w tym 11 w powiecie częstochowskim. Najwięcej strat odnotowano na terenie powiatów częstochowskiego i zawierciańskiego.
- Czekamy na wnioski z gmin o pomoc w wysokości do 6 tys. zł, aby jak najszybciej móc wypłacić mieszkańcom pomoc. Chodzi przede wszystkim o Koniecpol – powiedziała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Śląskie. Zerwane dachy w gminie Koniecpol
Zgodnie z porannymi danymi na terenie gminy Koniecpol w pow. częstochowskim, w miejscowościach: Koniecpol, Stary Koniecpol, Luborcza, Łysiny, Ludwinów, uszkodzonych zostało około 30 budynków mieszkalnych – ich dachy zabezpieczono folią.
Uszkodzeniu uległy też budynki gospodarcze; stopień uszkodzeń i ich liczba były w czwartek w trakcie ustalania. W Koniecpolu uszkodzone zostały budynek szkoły podstawowej oraz kościół.
Na terenie pow. zawierciańskiego uszkodzeniu uległy dachy na 20 budynkach mieszkalnych. W Myszkowie uszkodzony został dach szkoły.
Śląskie. Ewakuacja obozów harcerskich. Uczestnicy wrócili do domów
W związku z zagrożeniem sytuacją meteorologiczną, w środę po południu zdecydowano o ewakuacji obozów harcerskich. Z obozu w Kostkowicach w gminie Kroczyce (pow. zawierciański) ewakuowano, według danych wojewody, 284 osoby, z obozu w Mełchowie w gminie Lelów (pow. częstochowski) 64 osoby, z obozu w Wielkiej Puszczy w gminie Porąbka (pow. bielski) 70 osób, a z obozu wędrownego w Jaworzu (pow. bielski) - 10 osób.
Według popołudniowej relacji rzeczniczki wojewody, znaczna część młodych uczestników obozu w Kostkowicach – z Warszawy i okolicznych miejscowości – pojechała już do domów.
Strażacy mieli jeszcze w czwartek na terenie tamtejszego kompleksu harcerskiego zacząć usuwać połamane drzewa, aby w najbliższą sobotę mógł się tam rozpocząć kolejny turnus obozów.
Śląskie. Przerwa w ruchu kolejowym. Odwołane lądowanie w Pyrzowicach
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach uruchomiono infolinię dla rodzin uczestników obozów harcerskich - pod nr telefonu 32 207 70 77.
Na kolei powalone drzewa zablokowały odcinek linii łączącej Chybie ze Skoczowem – na trasie do Wisły Głębiec. Na odcinku Bronów – Bieniowiec jeszcze w czwartek rano trwała tam przerwa w ruchu - na czas usunięcia uszkodzeń. Obsługujące regionalne kolejowe przewozy pasażerskie Koleje Śląskie jeszcze po godzinie 14. w czwartek informowały o działającej tam komunikacji zastępczej.
W środę Koleje Śląskie zamieściły do północy w swoim serwisie ok. 25 wiadomości o opóźnieniach - od 10 minut do 100 minut – oraz o pojedynczych odwołaniach pociągów na fragmentach tras.
W czwartek także pojawiały się informacje o opóźnieniach – przede wszystkim w związku z usterkami infrastruktury oraz koniecznością przepuszczania ponadregionalnych pociągów innych przewoźników.
Na lotnisku Katowice burzowa pogoda poskutkowała w środę jednym wieczornym przekierowaniem połączenia LOT-u z Antalii - do Krakowa. Bez przeszkód lądował około północy inny samolot krajowego przewoźnika – z Salonik, a także, od tego czasu, kolejne maszyny czarterowe.
Burze nad Śląskiem. Wojewoda śląski zwołał sztab kryzysowy
W związku ze skutkami przechodzących nad regionem burz spotkanie sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zwołał w środę późnym wieczorem wojewoda Jarosław Wieczorek, który udał się następnie do Kroczyc, w miejsce ewakuacji obozu harcerskiego w Kostkowicach.
Do Koniecpola pojechał natomiast w środę wieczorem wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, który uczestniczył tam również w sztabie zwołanym w czwartkowe popołudnie.