Trwa ładowanie...

Skandal w Niemczech. Steinbach szokuje apelem ws. żołnierzy Wehrmachtu

Po skandalu w Bundeswehrze, w Niemczech rozgorzała dyskusja o podejściu niemieckiej armii do okresu III Rzeszy. Erika Steinbach, której ojciec był żołnierzem Wehrmachtu, wywołała oburzenie swoim tweetem.

Skandal w Niemczech. Steinbach szokuje apelem ws. żołnierzy WehrmachtuŹródło: Forum
df0huq2
df0huq2

Bezpartyjna posłanka do Bundestagu, niegdyś należąca do CDU Erika Steinbach, wywołała oburzenie swoim przyczynkiem w dyskusji o podejściu Bundeswehry do przeszłości niemieckiej armii. Była przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych na Twitterze zaapelowała, by ludzie zamieszczali w internecie stare zdjęcia swoich krewnych w mundurach Wehrmachtu.

Była to jej reakcja na aktualną dyskusję na temat reform w niemieckiej armii, jakie zapowiedziała szefowa resortu obrony.

df0huq2

Trudna przeszłość

Po skandalu, jaki wywołało zdemaskowanie podoficera Bundeswehry o skrajnie prawicowych poglądach Franco A. i innych podobnych przypadkach, minister obrony Ursula von der Leyen krytykowała tolerowanie i krycie skrajnie prawicowych elementów w niemieckiej armii. Zapowiedziała reformy, między innymi zmianę nazw koszar Bundeswehry, które często noszą imiona dawnych dowódców Wehrmachtu.

Zobacz też: Część z tych fotografii można obejrzeć po raz pierwszy od ponad 70 lat

Ze ściany uniwersytetu Bundeswehry w Hamburgu zdjęto np. fotografię z młodości kanclerza RFN Helmuta Schmidta w mundurze Wehrmachtu. Steinbach skomentowała tę decyzję tweetem: "Niemcy to dom wariatów".

"Niepojęte i zatrważające"

Wielu użytkowników Twittera zareagował oburzeniem na apel Steinbach, krytykującej brak poszanowania Bundeswehry dla tradycji Wehrmachtu. Jeszcze przed apelem o umieszczanie w sieci fotografii żołnierzy w mundurach hitlerowskiej armii i przed jej reakcją na zdjęcie fotografii Helmuta Schmidta, opublikowała ona także na Twitterze zdjęcie swojego ojca w mundurze hitlerowskiej armii.

Jej apel użytkownicy portali społecznościowych krytykują jako "niepojęte i zatrważające". Niektórzy użytkownicy Twittera zamieścili zdjęcia przedstawiające zbrodnie Wehrmachtu.

df0huq2

Afera coraz większa

Porucznik Franco A., posługując się podwójną tożsamością podawał się za syryjskiego uchodźcę i złożył wniosek o azyl w Niemczech, który mu przyznano. Podejrzewa się go o planowanie zamachu terrorystycznego na czołowych polityków w Niemczech. Tożsamość azylanta w roli zamachowca miała zmylić policję i skierować podejrzenia na uchodźców. Kilka dni temu w związku z aferą zatrzymano kolejnego żołnierza.

Szefowa niemieckiego MON powiedziała w swoim przemówieniu do oficerów i żołnierzy, że jedyną tradycją Wehrmachtu, na jaką może powoływać się Bundeswehra, jest tradycja spisku i zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku.

df0huq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df0huq2
Więcej tematów