Trwa ładowanie...
d40rk1z
migranci

Skandal w Niemczech. Minister zwalnia urzędniczkę

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer zwolnił szefową Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) Juttę Cordt. To pokłosie skandalu w wydawaniu wniosków azylowych w urzędzie w Bremie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Horst Seehofer zwolnił szefową Urzędu ds. Migracji i Uchodźców
Horst Seehofer zwolnił szefową Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (PAP/EPA, Fot: Peter Kneffel)
d40rk1z

O swojej decyzji minister poinformował Cordt w środę; wkrótce ogłosi, kto stanie na czele podlegającego MSW urzędu.

O skandalu przed trzema tygodniami donosił "Der Spiegel". Bohaterem artykułu był mężczyzna od dłuższego czasu miał poważne kłopoty z urzędem do spraw imigracji. Nie otrzymał prawa pobytu i właściwie już dwa lata temu powinien opuścić Niemcy. Dowiedział się jednak o usługach kancelarii Irfana C. Po tym, jak zapłacił adwokatowi tysiąc euro, otrzymał dokument poświadczający, że jest uchodźcą. Opatrzony pieczęciami federalnego urzędu ds. uchodźców w Bremie.

- Byłem gotów zapłacić znacznie więcej - przyznał Kurd, który przedstawił adwokatowi fałszywy syryjski dokument tożsamości. Został wystawiony na terenie kontrolowanym ISIS. W urzędzie w Bremie nikt się tym nie przejął.

d40rk1z

Urzędem w Bremie zajęła się za to prokuratura. Podejrzanych o korupcję jest kilku adwokatów, była szefowa urzędu oraz zatrudniony w urzędzie tłumacz. W toku postępowania śledczy zweryfikować będą musieli aż 1176 przypadków przyznania azylu. "To, co działo się w Bremie, przypomina standardy republiki bananowej" - podsumował funkcjonowanie urzędu "Der Spiegel".

Zobacz także: Kłopotek w programie "Tłit": kiedyś z rywalami z Sejmu szło się na wódeczkę.

Niemcy zastanawiają się, ilu migrantów otrzymało azyl lub inne dokumenty w ten sposób. Z oficjalnych danych wynika, że w samym styczniu i lutym 2015 roku wydano w Niemczech 1,65 mln decyzji w sprawach azylowych. Zaledwie 0,7 proc. zostało zweryfikowanych pod kątem prawidłowości przebiegu całej procedury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40rk1z

Podziel się opinią

Share

d40rk1z

d40rk1z
Więcej tematów