Trwa ładowanie...

Niemcy. 1000 euro za status uchodźcy

Skandal korupcyjny w urzędzie ds. imigracji w Bremie. Jeden z mieszkających od dawna w Niemczech Kurdów kupił za tysiąc euro status uchodźcy.

Share
Niemcy. 1000 euro za status uchodźcy
Źródło: PAP/EPA
d1nmxi2

Bohater artykułu w niemieckim "Der Spiegel" od dłuższego czasu miał poważne kłopoty z urzędem do spraw imigracji. Nie otrzymał prawa pobytu i właściwie już dwa lata temu powinien opuścić Niemcy. Dowiedział się jednak o usługach kancelarii Irfana C. Po tym, jak zapłacił adwokatowi tysiąc euro, otrzymał dokument poświadczający, że jest uchodźcą. Opatrzony pieczęciami federalnego urzędu ds. uchodźców w Bremie. O sprawie donosi wtorkowa "Rzeczpospolita".

- Byłem gotów zapłacić znacznie więcej - przyznał Kurd, który przedstawił adwokatowi fałszywy syryjski dokument tożsamości. Został wystawiony na terenie kontrolowanym ISIS. W urzędzie w Bremie nikt się tym nie przejął.

d1nmxi2

Urzędem w Bremie zajęła się za to prokuratura. Podejrzanych o korupcję jest kilku adwokatów, była szefowa urzędu oraz zatrudniony w urzędzie tłumacz. W toku postępowania śledczy zweryfikować będą musieli aż 1176 przypadków przyznania azylu. "To, co działo się w Bremie, przypomina standardy republiki bananowej" - podsumował funkcjonowanie urzędu "Der Spiegel".

Niemcy zastanawiają się, ilu migrantów otrzymało azyl lub inne dokumenty w ten sposób. Z oficjalnych danych wynika, że w samym styczniu i lutym 2015 roku wydano w Niemczech 1,65 mln decyzji w sprawach azylowych. Zaledwie 0,7 proc. zostało zweryfikowanych pod kątem prawidłowości przebiegu całej procedury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także: Kamiński w programie "Tłit": Tusk to najmocniejszy polityk

d1nmxi2

Podziel się opinią

Share
d1nmxi2
d1nmxi2
Więcej tematów