Trwa ładowanie...
d2wlgi4

Skąd chrystusowcy wzięli milion na odszkodowanie? "Nigdy nie powiedzieli, że ich nie stać"

Na tacę zbierają w dolarach i euro, za mszę płaci się im PayPalem, mają 50 hektarów w nieruchomościach w Polsce. Kim są członkowie Towarzystwa Chrystusowego, którzy - jak się okazało - znaleźli milion złotych w gotówce na zapłatę ofierze księdza pedofila?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marsz przeciw pedofilii w Kościele Katolickim
Marsz przeciw pedofilii w Kościele Katolickim (Agencja Gazeta, Fot: Adrianna Bochenek)
d2wlgi4

Nie milkną echa wokół wypłaty rekordowego, bo wynoszącego milion złotych, zadośćuczynienia dla ofiary księdza, członka zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego. Sprawiedliwości stało się zadość i po ogłoszeniu prawomocnego wyroku adwokat ofiary poinformował, że pieniądze już dotarły na wskazane konto. Ponadto co miesiąc kobieta będzie otrzymywać 800 zł dożywotniej renty.

Chrystusowcy przelali ofierze księdza zasądzony milion odszkodowania. "Wykonaliśmy wyrok"

Okazuje się, że na biednego nie trafiło. - Przedstawiciele Zgromadzenia Chrystusowców nigdy nie użyli argumentu, że żądanie miliona złotych jest dla nich rujnujące. W sądzie nigdy nie padły słowa "nie stać nas" - mówi Wirtualnej Polsce jeden z uczestników procesu.

d2wlgi4

Inaczej komentował sprawę mec. Krzysztof Wyrwa, który reprezentuje w procesie duchownych. - Doradziłem zgromadzeniu, aby pożyczyć [pieniądze - przyp. red]. Ktoś inny mógłby doradzić, by nie płacić i czekać na komornika. Ten miałby problem, bo nikt nie kupiłby na licytacji siedziby zgromadzenia - powiedział Gazecie Wyborczej.

Dom zakonny chrystusowców w Puszczykowie pod Poznaniem. East News
Podziel się

Czym jest Towarzystwo Chrystusowe i jaki ma majątek?

Misją członków zgromadzenia zakonnego jest duszpasterska opieka nad Polakami mieszkającymi za granicą. Duchowni prowadzą działalność w 32 parafiach i domach rekolekcyjnych w Polsce. W sumie dysponują około 50 hektarami majątku w nieruchomościach gruntowych jak i budynkach. Takie szacunki miały paść podczas głośnego procesu.

d2wlgi4

Przy czym najcenniejszym składnikiem majątkiem zakonu jest okazała siedziba, czyli Dom Główny Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu, gdzie rezyduje generał zakonu. To jednak nie wszystko, zakon prowadzi również dochodowe wydawnictwo religijne Agape, które jest wydawcą dwumiesięcznika "Miłujcie się" kolportowanego w nakładzie 740 tys. egzemplarzy. Ostatnio osiąga ono 4 mln zł przychodów rocznie i ma 549-700 tys. zł czystego zysku - wynika z rocznych sprawozdań spółki. Zgodnie z przepisami cały zysk jest nieopodatkowany, jako przeznaczony na cele kultu religijnego.

Jak udało nam się dowiedzieć, właśnie w ten majątek celował pozwem mec. Jarosław Głuchowski, pełnomocnik Katarzyny, która jako 13-letnia dziewczyna doznała gwałtów i molestowania ze strony duchownego zgromadzenia.

Zobacz także: Michał Kamiński ostro o Kaczyńskim: tak zachowują się dyktatorzy (( video_player http://wp.tv/?mid=2026970 true #adv=1# )

Kościoły od Las Vegas po Moonach na Tasmanii

d2wlgi4

Towarzystwo Chrystusowe to wpływowa i uchodząca za bogatą międzynarodowa organizacja, działająca poprzez sieć zagranicznych prowincji. Około 30 parafii liczy Prowincja Północno-Amerykańska obejmująca USA i Kanadę, podobnie Prowincja Niemiecka obejmująca Niemcy, Holandię, Włochy i Węgry. Chrystusowcy pracują także w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Australii i Nowej Zelandii oraz RPA. Zgromadzenie nie publikuje jednak danych o swoich finansach. Trudno powiedzieć, czy datki wpłacane na tacę w kościele w Las Vegas albo Chicago w części trafiają do centrali zgromadzenia w Poznaniu. - To nie powinno nikogo interesować - ucina ks. dr Jan Hadalski, rzecznik prasowy zgromadzenia.

Zasięg działalności Towarzystwa Chrystusowego East News
Podziel się

Co ciekawie, zakonnicy założyli serwis internetowy, za pośrednictwem którego można zamówić mszę świętą w Rzymie czy mszę, która pomoże w odkupieniu grzechów i skróceniu pobytu zmarłego w czyśćcu. Opłaty przyjmowane są za pośrednictwem usługi PayPal w dolarach, euro czy złotówkach.

Sprawa gwałtu i molestowania 13-latki

d2wlgi4

Przełomowy wyrok polskiego sądu. Milion złotych i dożywotnia renta dla ofiary księdza pedofila

Duchowny, członek zgromadzenia został prawomocnie skazany na cztery lata więzienia i otrzymał czteroletni zakaz wykonywania zawodów związanych z nauczaniem dzieci. Po wyjściu z więzienia ksiądz Roman trafił do domu księży emerytów prowadzonego przez Towarzystwo Chrystusowe w Puszczykowie. Od kilku miesięcy nie jest księdzem.

Towarzystwo Chrystusowe oferowało Katarzynie rekompensatę finansową, jednak kobieta nie przyjęła propozycji i wystąpiła do sądu o odszkodowanie. Sędzia Anna Łosik z Poznania orzekła, że chrystusowcy ponoszą odpowiedzialność za czyny księdza na podstawie artykułu 430 kodeksu cywilnego, który mówi o odpowiedzialności pracodawcy za czyny pracownika, popełniane w ramach obowiązków zawodowych. Z kolei reprezentujący Towarzystwo Chrystusowe mecenas Krzysztof Wyrwa zapowiada wniesienie kasacji wyroku do Sądu Najwyższego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wlgi4

Podziel się opinią

Share

d2wlgi4

d2wlgi4
d2wlgi4
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów