Siły zbrojne Turcji w pełnej gotowości bojowej. Możliwa inwazja na Syrię
Tureckie siły zbrojne zostały postawione w stan pełnej gotowości bojowej w związku z możliwością przeprowadzenia operacji przeciwko kurdyjskim formacjom zbrojnym w Syrii. Informację tę przekazały prorządowej gazecie "Türkiye" źródła w Ministerstwie Obrony Turcji.
Według źródeł Ankara zażądała od nowych władz Syrii podjęcia działań przeciwko przedstawicielom Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i teraz przygotowuje się na "wszelkie scenariusze", w tym działania militarne na terytorium sąsiedniego państwa.
Erdogan ostrzega. "Podjęcie koniecznych kroków"
Minister spraw zagranicznych Turcji, Hakan Fidan, ostrzegł wcześniej przedstawicieli PKK, że Turcja rozpocznie operację wojskową, jeśli nie złożą broni i nie podejmą współpracy z nową administracją syryjską. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, również zapowiedział "podjęcie koniecznych kroków" w przypadku zagrożenia rozpadu Syrii wskutek działań kurdyjskich formacji.
- Ci przestępcy-separatyści albo sami zrezygnują z broni, albo zostaną pogrzebani razem z nią na syryjskiej ziemi. Zlikwidujemy organizację terrorystyczną, która próbuje zbudować mur krwi między nami a naszymi kurdyjskimi braćmi - ocenił Erdogan.
Ankara postrzega kurdyjską autonomię w Syrii jako organizację terrorystyczną i obawia się, że kurdyjskie samorządy w Syrii mogą wzmocnić ruch separatystyczny w Turcji. Tymczasem kurdyjskie formacje w Syrii współpracowały ze Stanami Zjednoczonymi w walce z ISIS. Po pokonaniu tej grupy terrorystycznej amerykańskie wojska pozostały w regionach naftowych Syrii kontrolowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), które są zdominowane przez Kurdów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trump chce przejąć Grenlandię. "To powinno otrzeźwić duński rząd"
Reagując na tureckie groźby dotyczące operacji wojskowej przeciwko kurdyjskim formacjom, sekretarz stanu USA, Antony Blinken, oświadczył, że nowy konflikt nie leży w interesie Syrii, a Stany Zjednoczone pracują nad jego zapobieganiem.
"Turcja ma uzasadnione obawy związane z PKK i terroryzmem, ale Waszyngton podejmuje wysiłki, aby rozwiązać wiele z tych problemów. Jest to proces, który wymaga czasu" – zaznaczył Blinken. "Konflikt jest głęboko niezgodny z interesami całego pozytywnego rozwoju, który widzimy w Syrii, i będziemy nadal pracować, aby do niego nie doszło – podkreślił.
Nowe realia polityczne w Syrii
Pod koniec października 2024 roku syryjscy powstańcy rozpoczęli ofensywę, w wyniku której 8 grudnia zdobyli stolicę – Damaszek. Prezydent Baszar al-Asad uciekł z kraju i wraz z rodziną otrzymał azyl w Rosji. Władzę w Syrii przejęła islamistyczna organizacja Hay’at Tahrir al-Sham (HTS), która współpracuje z Turcją.