Trwa ładowanie...
d2p111l
kopalnia
11-06-2006 15:20

Silny wstrząs w kopalni KGHM

Silny wstrząs górotworu miał miejsce w kopalni należącej do KGHM Polska Miedź SA. Było to samoistne tąpnięcie - poinformował rzecznik spółki, Mieczysław Piotrowski.

Share
d2p111l

Siłę wstrząsu określono na tzw. "ósemkę" (w skali stosowanej w KGHM). Zdarzenie zanotowano tuż przed godz. 2. nad ranem w Zakładach Górniczych Rudna, w rejonie północnym kopalni.

W strefie zagrożenia nie było górników, a o okolicznościach zdarzenia niezwłocznie poformowano samorząd Polkowic - podkreślił rzecznik.

Dodał, że do godziny 13., służby Polskiej Miedzi nie otrzymały informacji, aby tąpnięcie spowodowało jakieś szkody materialne na powierzchni.

Wstrząsy KGHM, szczególnie o dużej sile, wywołują zaniepokojenie u mieszkańców okolic. Ostatni silny wstrząs spowodowany detonacją 1,5 tony materiałów wybuchowych w kopalni Rudna, wydarzył się 21 maja tego roku i był odczuwany przez mieszkańców jak trzęsienie ziemi. Jego siłę określano jako "dziewiątkę".

d2p111l

Wstrząs spowodował wtedy m.in. zachwianie wielu budynków, unieruchomienie wind w kilku wieżowcach, awarię sieci energetycznych, pęknięcia ścian, odpadanie tynków.

Po 21 maja, służby ds. likwidacji szkód górniczych działające w koncernie przyjęły ponad tysiąc zgłoszeń od osób, które wnioskowały o odszkodowanie lub naprawienie szkód wywołanych przez podziemny wstrząs.

Wstrząsy w kopalniach KGHM bardzo często wywoływane są celowo w ramach zwykłej działalności kopalni. Planowane odpowiednio wybuchy służą z jednej strony prowadzonej eksploatacji, z drugiej zapobiegają niekontrolowanym wstrząsom będącym wynikiem naprężenia skał w górotworze.

d2p111l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p111l
d2p111l
Więcej tematów