Amerykanie blokują Ławrowa. Nie chcą go wpuścić

Stany Zjednoczone nie wydały jeszcze wiz delegacji rosyjskiej - na czele z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rosja od 1 kwietnia przewodniczy temu organowi.

Rosja w tym miesiącu przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Rosja w tym miesiącu przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Źródło zdjęć: © GETTY | dia images
Adam Zygiel

Ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow poinformował, że pod koniec marca wysłano do ambasady USA prośbę o wizy dla członków rosyjskiej delegacji.

- Uzgodniono zaproszenie przedstawicieli krajowych mediów do amerykańskiej misji dyplomatycznej 31 marca w celu rozpatrzenia ich wniosków wizowych. Jednak w niecały dzień spotkanie zostało odwołane bez wyjaśnienia - powiedział.

Stwierdził, że "pewności nie ma", że USA wydadzą wizy. A posiedzenia RB ONZ już za kilka dni - mają się odbyć 24 i 25 kwietnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Antonow podkreślił także, że "niezrozumiała sytuacja" ma również związek z samolotem, którym miał lecieć Siergiej Ławrow z rosyjską delegacją.

- Władze USA nie wyraziły jeszcze zgody na przylot samolotu. Oczekujemy, że Amerykanie szybko wydadzą zezwolenie na lot samolotu bez żadnych warunków i ograniczeń – powiedział Antonow.

Po rozpoczęciu się rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów z Rosji. W czerwcu 2022 roku kraje takie jak Macedonia Północna i Czarnogóra także nie wyraziły zgody na przelot samolotu Ławrowa - minister chciał polecieć do Serbii.

Rosja na czele Rady Bezpieczeństwa ONZ

1 kwietnia Rosja stanęła na czele Rady Bezpieczeństwa ONZ. Przewodnictwo zmienia się co miesiąc w porządku alfabetycznym. W tym przypadku na procedurę spadła jednak krytyka i "kpiną z międzynarodowej dyplomacji".

Ukraina zaproponowała wykluczenie Rosji z RB ONZ. Kijów przekonuje, że po rozpadzie Związku Radzieckiego Rosja nie przeszła procedury zatwierdzania członkostwa w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, jak to uczyniły np. Czechy i Słowacja po podzieleniu się Czechosłowacji.

W maju przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie Szwajcaria.

Czytaj więcej:

Źródło: Kommiersant, Radio Swoboda

Wybrane dla Ciebie