Sezon grzewczy. GIS ostrzega przed "cichym zabójcą"
Wraz ze spadkiem temperatur rozpoczął się sezon grzewczy. Razem z nim wzrosło ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. Bezbarwny i bezwonny gaz jest śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi oraz innych organizmów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenia, wskazując, jakich objawów nie wolno lekceważyć oraz jak zmniejszyć ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.
07.11.2023 14:14
Każdego roku w sezonie grzewczym dochodzi do śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Gaz ulatniający się między innymi z niesprawnych lub niewłaściwie użytkowanych urządzeń grzewczych nie ma zapachu ani barwy. Dodatkowo jest absorbowany przez organizm w krótkim czasie, powodując niedotlenienie.
Zatrucie czadem. "Jeśli poczujesz się słabo, działaj natychmiast"
Tlenek węgla ze względu na swoje właściwości został określony "cichym zabójcą". Nawet niewielka jego ilość, może spowodować zatrucie, a także śmiertelne niebezpieczeństwo. Te nasilają się wraz ze zwiększeniem stężenia czadu w powietrzu. Duża ilość CO we wdychanym powietrzu może natomiast spowodować śmierć w przeciągu kilku minut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie zamieszczonym na platformie X (dawniej Twitter) wskazał objawy, które mogą wskazywać na zatrucie czadem. Należą do nich:
- przyspieszona czynność serca
- osłabienie
- ból głowy
- duszność
- senność.
Jak przestrzega GIS, w przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla, niezbędne jest wezwanie pomocy.
Tlenek węgla to gaz trujący. Jak uniknąć zaczadzenia?
Przed zaczadzeniem ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Instytucja wskazuje, jakie kroki mogą zmniejszyć ryzyko możliwości uwolnienia tlenku węgla z instalacji grzewczych. Jak wskazuje RCB, należy pamiętać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach - w tym zapewnienie drożności wentylacji. "Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych" - apeluje instytucja, wskazując, że równie ważne jest sprawdzenie szczelności przewodów kominowych oraz instalacja czujników czadu.
GIS przypomina dodatkowo o regularnych przeglądach instalacji kominowych i wentylacyjnych oraz wietrzeniu pomieszczeń w czasie sezonu grzewczego. Strażacy natomiast każdego roku zachęcają do rozważenia instalacji czujników czadu. "Koszt zamontowania takich czujników jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).