Trwa ładowanie...
d1wcswe

Sens życia według pilota

Fascynujące reportaże Saint-Exupéry’ego.

d1wcswe
d1wcswe

Czyta się dziś Saint-‑Exupéry’ego? Tego francuskiego arystokratę, który został lotnikiem pocztowym,
a w lipcu 1944 roku wyruszył w ostatnią misję, na dno Morza Śródziemnego, jako ofiara niemieckiego myśliwca? Dobre pół wieku był jednym ze świętych europejskiej literatury. Dziś pocztę rozwożą wielkie samoloty sterowane przez komputery. Saint-Exupéry latał sam. Zmagał się z pogodą i ze snem, z samotnością długich godzin między Europą a Ameryką Południową. Z tego zrodziły się: „Nocny lot”, „Poczta na Południe”, „Pilot wojenny”, „Ziemia, planeta ludzi”. Mają w sobie pewien trudno dziś zrozumiały patos wyzwania rzuconego światu „w imię ludzkości”. Ich siła jest wciąż zniewalająca.

Wydany teraz zbiór to książka sklejka, typowy produkt wydawców zbierających szczątki po pisarzach. Ale jej wspaniałą esencją są reportaże, głównie ze stalinowskiej Rosji i z wojny hiszpańskiej. Od razu widać, że wyszły spod pióra artysty, a nie gazetowego wyrobnika. Dziś tak się reportaży już nie pisze. Nie ten styl, nie ta odwaga ducha. Na miejscu adeptów reportażu czytałbym Exupéry’ego w kółko.

Tadeusz Nyczek

Antoine de Saint-Exupéry „O sens życia”, przeł. Anna Wasilewska, PIW, Warszawa 2007, s. 193, 27,90 zł

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj