Trwa ładowanie...

Senator Stanisław Kogut usłyszał zarzuty

Śledczy przedstawili zarzuty korupcyjne senatorowi Stanisławowi Kogutowi. Sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Senator Stanisław Kogut usłyszał zarzutyŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d2m54sy
d2m54sy

Informację o przedstawieniu zarzutów senatorowi Kogutowi podało na swoim profilu na Twitterze Polskie Radio. Za zarzucane mu przestępstwa grozi 12 lat więzienia.

Sprawa ma związek z zatrzymaniem w Małopolsce pięciu osób podejrzewanych o korupcję. Wśród nich jest
syn senatora PiS Stanisława Koguta - Grzegorz, wiceprezes zarządu małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Parlamentarzysta jest z kolei prezesem tej fundacji. Po zapowiedziach prokuratury o chęci postawieniu mu zarzutów senator zrzekł się immunitetu i sam zgłosił się, aby złożyć zeznania. Twierdzi, że jest niewinny: nie brał łapówek, a tylko pomagał ludziom.

Jak podaje pap.pl, według prokuratury, senator miał wpływać na umorzenie postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. "Senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych", przy czym połowa tych pieniędzy "została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu" - czytamy w komunikacie PK.

Kogutowi grozi także zarzut przyjęcia łapówki o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych "w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym", na mocy której "krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych, jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie".

d2m54sy

Kolejny zarzut to "pośrednictwo przy załatwianiu sprawy penitencjarnej skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą". Według PK, Kogut miał "pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty w zamian za korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych w postaci wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

Prokuratura złożyła w Senacie wniosek o zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora PiS. W ubiegłym tygodniu zajął się nim Senat. W tajnym głosowaniu wniosek przepadł. Senat. Przeciw wnioskowi prokuratury głosowało 37 senatorów, 32 głosowało za wnioskiem, 19 senatorów wstrzymało się od głosu.

Źródło: polskieradio.pl, WP

d2m54sy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m54sy
Więcej tematów