ŚwiatSejm w uchwale ws. Ukrainy: Rosja pogwałciła umowy międzynarodowe

Sejm w uchwale ws. Ukrainy: Rosja pogwałciła umowy międzynarodowe

Polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy, zwłaszcza Krymu, są naruszeniem praw suwerennego państwa i oznaczają m.in. pogwałcenie przez Rosję Karty Narodów Zjednoczonych - napisano w projekcie uchwały sejmu ws. Ukrainy.

Sejm w uchwale ws. Ukrainy: Rosja pogwałciła umowy międzynarodowe
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski


W projekcie uchwały zaznaczono też, że działania Rosji są pogwałceniem zasad współpracy międzynarodowej wytyczonych przez OBWE oraz memorandum budapeszteńskiego z 1994 r. Podkreślono, że działania rosyjskie są też sprzeczne z rosyjsko-ukraińskim traktatem o przyjaźni z 1997 r i bilateralną umową o stacjonowaniu wojsk rosyjskich w bazie w Sewastopolu.

O godz. 16.30 odbędzie się konwent seniorów, na którym zostanie zatwierdzony ostateczny kształt projektu uchwały - poinformował wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk (PO). Treść projektu uzgodnili wicemarszałkowie sejmu: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS) i Jerzy Wenderlich (SLD), szef klubu PSL Jan Bury i posłowie: Witold Waszczykowski (PiS), Tadeusz Iwiński (SLD), Ludwik Dorn (SP) oraz Wincenty Elsner (TR).

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem ukraińskim, łączy się w bólu z bliskimi i rodzinami poległych w czasie ostatnich walk na Majdanie" - zapisano w uzgodnionym projekcie uchwały. Podkreślono w nim, że "Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem i że jej terytorialna integralność nie może być naruszona i kwestionowana". Demokratyczne przemiany na Ukrainie - zaznaczono - "są uznawane i wspierane przez demokratyczny świat".

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej deklaruje poparcie dla suwerennych wysiłków narodu ukraińskiego na rzecz kontynuowania demokratycznej transformacji. Jest przekonany, że nowy rząd w Kijowie, będący legalną władzą na Ukrainie, będzie takie wysiłki podejmował" - czytamy.

W uchwale sejm apeluje do rządu RP o podjęcie "niezwłocznych wysiłków na rzecz politycznego i ekonomicznego wsparcia ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej". Szczególne znaczenie - wskazano - ma tu szybkie opracowanie i wdrożenie pakietu stabilizacyjnego dla gospodarki Ukrainy oraz wprowadzenie ułatwień wizowych dla obywateli tego kraju.

W projekcie zapisano też, że Sejm RP apeluje do parlamentów państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie inicjatyw, które doprowadzą do "poparcia demokratycznych aspiracji narodu ukraińskiego oraz do wyrażenia solidarności z Ukrainą w działaniach zmierzających do utrzymania jej suwerenności i integralności terytorialnej".

Po południu odbędzie się dodatkowe posiedzenie sejmu poświęcone sytuacji na Ukrainie. Informację na ten temat ma przedstawić premier Donald Tusk. Po wystąpieniu szefa rządu zaplanowane są wystąpienia przedstawicieli klubów.

Od kilku dni Rosja prowadzi na Krymie zbrojne działania, co spotkało się z potępieniem społeczności międzynarodowej i groźbą sankcji ze strony UE i USA. W Brukseli na temat sytuacji na Krymie zebrała się Rada Północnoatlantycka. Na czwartek zaplanowano nadzwyczajny szczyt UE.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)