PolskaSejm: rodzice będą mogli dzielić się urlopem macierzyńskim

Sejm: rodzice będą mogli dzielić się urlopem macierzyńskim

Matka wychowująca dziecko będzie mogła skrócić swój urlop macierzyński do szesnastu tygodni, a dziesięć pozostałych będzie mógł wziąć ojciec - zadecydował Sejm.

Sejm odrzucił w środę poprawkę Senatu do nowelizacji kodeksu pracy, przeciwną dzieleniu się rodziców urlopem. Przeciwko uelastycznieniu przepisów była AWS.

Posłowie przyjęli poprawkę Senatu dającą rodzinom zastępczym i adopcyjnym prawo do urlopów macierzyńskich. Kobiecie biorącej dziecko na wychowanie będzie przysługiwał 22-tygodniowy urlop, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Sejm zadecydował też, że kobiecie, która przyjmuje jednocześnie na wychowanie więcej niż jedno dziecko, będzie przysługiwał urlop 35-tygodniowy, do ukończenia przez każde z nich 12 miesięcy.

Posłowie AWS uważają, że przyjęte przez Sejm zapisy w sprawie urlopów macierzyńskich doprowadzą do "praktycznego skrócenia urlopu macierzyńskiego" i są "pierwszym aktem destrukcji kodeksu pracy".

Szef Komisji Rodziny Antoni Szymański podkreślał, że obecna sytuacja na rynku pracy będzie powodować, iż kobiety będą same rezygnować z urlopu już po 16 tygodniach.

Ewa Tomaszewska za fikcję uznała przyznanie prawa do tego urlopu mężczyznom. Nie będą oni korzystać z urlopu macierzyńskiego, mówiła, bo nie przysługuje im zasiłek macierzyński. Jacek Szczot powołał się na opinie prawne, że przyjęte w środę zapisy są niezgodne z konstytucją i zapowiedział wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w przypadku podpisania przez prezydenta ustawy. (aso, mag)

matkaustawaojciec
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)