Sejm przyjął "ustawę warszawską"
Warszawa będzie jedną gminą na prawach powiatu, podzieloną na 17 dzielnic - zdecydował w piątek Sejm, opowiadając się za przygotowaną przez posłów SLD ustawą o ustroju stolicy. Ustawą zajmie się Senat.
Za przyjęciem ustawy głosowało 334 posłów, przeciw było 60, a 44 wstrzymało się od głosu.
Przyjęta przez Sejm ustawa oznacza całkowitą zmianę struktury administracyjnej miasta. Zlikwidowane zostaną dotychczasowe gminy, w tym największa - gmina Centrum. Zgodnie z ustawą zostaną one przekształcone w dzielnice. Warszawa ma być podzielona na 17 dzielnic (10 aktualnych gmin i 7 dzielnic gminy Centrum): Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wilanów, Włochy, Wola i Żoliborz. Rada Warszawy będzie jednak miało prawo łączyć lub dzielić dzielnice.
Wchodzące od niedawna w skład powiatu warszawskiego gminy Wesoła i Sulejówek wrócą do powiatu mińskiego.
Przedsiębiorstwa komunalne i zakłady budżetowe o charakterze ogólnomiejskiej użyteczności publicznej staną się od przyszłego roku jednoosobowymi spółkami prawa handlowymi miasta Warszawy. Chodzi tu między innymi o Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Miejskie Zakłady Autobusowe czy Metro Warszawskie.
Pozostawienie dwóch z pięciu szczebli stołecznego samorządu sprawi, że w Warszawie będzie o około 300 radnych mniej. Obecnie jest ich 787.
Za zmianą dotychczasowego ustroju samorządowego Warszawy była koalicja SLD-UP-PSL oraz Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Sprzeciwiały się jej Samoobrona i Liga Polskich Rodzin. (PAP/IAR, ajg)