Sejm: powstaną rodzinne domy pomocy
Sejm przyjął w piątek prawie wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Przewidują one m.in. wprowadzenie rodzinnych domów pomocy dla potrzebujących opieki osób starszych. Nowelizacja zrównuje też pod względem materialnym spokrewnione i niespokrewnione rodziny zastępcze.
Wprowadza się nową instytucję pomocy - rodzinny dom pomocy, w którym osoby starsze wymagające opieki będą mogły znaleźć kąt u rodziny. Obca rodzina będzie mogła opiekować się nie mniej niż trzema i nie więcej niż ośmioma starcami - powiedział po głosowaniu Jan Rulewski (niezrzeszony).
W chwili obecnej dla starców wymagających pomocy brakuje 18-30 tys. miejsc - dodał. Rodzinne domy pomocy dla seniorów mają być finansowane na takich zasadach jak rodzinne domy dziecka - będą otrzymywały od samorządów ryczałty na podopiecznych.
Przewodniczący komisji polityki społecznej Antoni Szymański (AWS) przypomniał dyskusję o zróżnicowaniu kwot otrzymywanych przez spokrewnione i niespokrewnione rodziny zastępcze. Teraz kwotę podstawową w wysokości 554 zł na dziecko będą otrzymywały wszystkie rodziny, możliwy będzie wzrost tej sumy o 10% dla rodzin niespokrewnionych i na dzieci szczególnej troski.
Te zmiany zamykają budowę systemu rodzinnego, opartego na rodzinach adopcyjnych i rodzinnych domach dziecka - powiedział Szymański.(an)