Trwa ładowanie...
d18yec5

Sejm. Opozycja składa projekt uchwały ws. Olgi Tokarczuk

- Sejm, jako przedstawiciel wszystkich Polaków, powinien podziękować Oldze Tokarczuk - stwierdził Tomasz Zimoch z Koalicji Obywatelskiej. Były komentator sportowy ujawnił, że posłowie KO złożyli projekt do Kancelarii Sejmu, w którym proponują "wyrażenie uznania dla laureatki literackiej nagrody".
Share
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (zdj. arch.)
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (zdj. arch.)Źródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
d18yec5

W dokumencie - cytowanym przez PAP - posłowie podkreślili, że Nagroda Nobla przypieczętowała wielkość Olgi Tokarczuk. Zaznaczono, że pisarka ma "odwagę do rozpoznania swojego talentu i powinności czynienia dzięki niemu świata lepszym".

Posłowie KO stwierdzają, że "w swoich kilkunastu książkach (Tokarczuk - przyp. red.) opisuje zapomniane lub nieistniejące na realnych mapach miejsca, a mimo to opowiada o nas z bliska, bez kompromisu, a jednocześnie z ogromną czułością". Ponadto politycy opozycji dodają, że "Tokarczuk łączy ogromną wiedzę z elokwencją językową, dobry smak z filozoficzną i psychologiczną sztuką opowiadania".

d18yec5

Sam Tomasz Zimoch ujawnia powody skierowania takiego pisma do Kancelarii Sejmu. Okazało się, że zamysł projektu zrodził się podczas debaty przedwyborczej.

Śmiszek o ślubowaniu Krystyny Pawłowicz: to problem wizerunkowy dla Dudy

- Debatowałem wówczas z liderem wyborczej listy PiS w Łodzi, ministrem kultury Piotrem Glińskim. W debacie telewizyjnej wraz z innymi kandydatami wyraziliśmy gratulacje i uznanie, a jedyną osobą, która milczała, był Gliński. Wtedy pomyślałem, że kiedy dostanę się do Sejmu, chciałbym pokazać, że Sejm jako przedstawiciel wszystkich Polaków powinien wyrazić uznanie dla noblistki - przyznał łódzki polityk.

d18yec5

Wiadomość o literackim Noblu dla Polki przyszła 10 października. Wtedy Szwedzka Akademia ogłosiła, że Olga Tokarczuk została laureatką tej prestiżowej nagrody. To wyróżnienie trafiło do Polski po 23 latach. W 1996 roku otrzymała ją poetka Wisława Szymborska.

Tokarczuk odbierze statuetkę 10 grudnia na uroczystości w Sztokholmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF

d18yec5

Podziel się opinią

Share
d18yec5
d18yec5
Więcej tematów