Trwa ładowanie...
d23mn2c

Sejm. Opozycja składa projekt uchwały ws. Olgi Tokarczuk

- Sejm, jako przedstawiciel wszystkich Polaków, powinien podziękować Oldze Tokarczuk - stwierdził Tomasz Zimoch z Koalicji Obywatelskiej. Były komentator sportowy ujawnił, że posłowie KO złożyli projekt do Kancelarii Sejmu, w którym proponują "wyrażenie uznania dla laureatki literackiej nagrody".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (zdj. arch.)
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (zdj. arch.) (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d23mn2c

W dokumencie - cytowanym przez PAP - posłowie podkreślili, że Nagroda Nobla przypieczętowała wielkość Olgi Tokarczuk. Zaznaczono, że pisarka ma "odwagę do rozpoznania swojego talentu i powinności czynienia dzięki niemu świata lepszym".

Posłowie KO stwierdzają, że "w swoich kilkunastu książkach (Tokarczuk - przyp. red.) opisuje zapomniane lub nieistniejące na realnych mapach miejsca, a mimo to opowiada o nas z bliska, bez kompromisu, a jednocześnie z ogromną czułością". Ponadto politycy opozycji dodają, że "Tokarczuk łączy ogromną wiedzę z elokwencją językową, dobry smak z filozoficzną i psychologiczną sztuką opowiadania".

d23mn2c

Sam Tomasz Zimoch ujawnia powody skierowania takiego pisma do Kancelarii Sejmu. Okazało się, że zamysł projektu zrodził się podczas debaty przedwyborczej.

Śmiszek o ślubowaniu Krystyny Pawłowicz: to problem wizerunkowy dla Dudy

- Debatowałem wówczas z liderem wyborczej listy PiS w Łodzi, ministrem kultury Piotrem Glińskim. W debacie telewizyjnej wraz z innymi kandydatami wyraziliśmy gratulacje i uznanie, a jedyną osobą, która milczała, był Gliński. Wtedy pomyślałem, że kiedy dostanę się do Sejmu, chciałbym pokazać, że Sejm jako przedstawiciel wszystkich Polaków powinien wyrazić uznanie dla noblistki - przyznał łódzki polityk.

d23mn2c

Wiadomość o literackim Noblu dla Polki przyszła 10 października. Wtedy Szwedzka Akademia ogłosiła, że Olga Tokarczuk została laureatką tej prestiżowej nagrody. To wyróżnienie trafiło do Polski po 23 latach. W 1996 roku otrzymała ją poetka Wisława Szymborska.

Tokarczuk odbierze statuetkę 10 grudnia na uroczystości w Sztokholmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF

d23mn2c

Podziel się opinią

Share
d23mn2c
d23mn2c
Więcej tematów