Trwa ładowanie...

Sędzia spowodowała wypadek po pijanemu. Już nie wróci do orzekania

Beata B., sędzia odpowiedzialna za wypadek, do którego doszło w 2017 r., została usunięta ze stanu sędziowskiego. Sąd Najwyższy oddalił apelację jej obrońcy w postępowaniu dyscyplinarnym.

Sędzia spowodowała wypadek po pijanemu. Już nie wróci do orzekaniaŹródło: East News, fot: Mateusz Grochocki
d23m5nz
d23m5nz

- Jeżeli mamy do czynienia z sędzią wydającym wyroki w imieniu Rzeczypospolitej, to jakiekolwiek przewinienie o charakterze umyślnym i jeszcze związane z alkoholem musi prowadzić do wyeliminowania takiej osoby spośród sędziów - poinformował w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Adam Tomczyński.

Jak dodał, materiał dowodowy w tej sprawie jest "wyczerpujący". Obrońca Beaty B. sugerował, że sędzi cierpi na chorobę psychiczną wywołaną przez picie alkoholu, co doprowadziło do wypadku. – Nawet jeślibyśmy uznali, że doszło do choroby psychicznej sędzi wywołanej alkoholem, to w dalszym ciągu taka osoba orzekać by nie mogła – uznał Tomczyński.

Beata B. to była prezes Sądu w Siemianowicach Śląskich. W 2017 r. nie zatrzymała się na jednym ze skrzyżowań w Chorzowie. Jej auto zderzyło się z oplem astrą i dachowało. Beatę B. przebadano dwukrotnie alkomatem: na miejscu kolizji oraz po przewiezieniu do komendy. Oba badania wykazały 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Sprawa wykluczenia jej ze stanu sędziowskiego przedłużała się. M.in. dlatego że, jak ustalił reporter WP, po wejściu w życie nowych przepisów czekano na utworzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Do tego czasu sędzia pobierała niepełne uposażenie.

Zobacz także: Taśmy z prezesem Kaczyńskim. Żakowski i Mężyk ostro dyskutują

Źródło: TVP Info
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23m5nz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23m5nz
Więcej tematów