Trwa ładowanie...
ycipk-41y0kp

Sędzia Paweł Juszczyszyn pojedzie do Kancelarii Sejmu. Zapozna się z listami poparcia kandydatów do KRS

Sędzia Paweł Juszczyszyn pojedzie do Kancelarii Sejmu, aby osobiście przejrzeć listy poparcia do KRS - poinformował Sąd Okręgowy w Olsztynie. To efekt decyzji Kancelarii Sejmu, która - zasłaniając się między innymi bezpieczeństwem danych osobowych - odmówiła ich przesłania do sądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia Paweł Juszczyszyn pojedzie do Kancelarii Sejmu. Zapozna się z listami poparcia kandydatów do KRS
Sędzia Paweł Juszczyszyn pojedzie do Kancelarii Sejmu. Zapozna się z listami poparcia kandydatów do KRS (PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
ycipk-41y0kp

"Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 13 stycznia 2020 r. zarządził oględziny zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Oględziny tych dokumentów sąd wyznaczył na 21 stycznia 2020 r. w siedzibie Kancelarii Sejmu" - czytamy w komunikacie rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie, sędziego Olgierda Dąbrowskiego-Żegalskiego.

W poniedziałek - jak informuje rzecznik sądu - wpłynął do sądu z Kancelarii Sejmu wniosek o przejrzenie oryginałów dokumentów w Sejmie. Kancelaria odmówiła ich przesłania do sądu zasłaniając się bezpieczeństwem danych osobowych 3124 obywateli, które złożyły swoje podpisy na listach poparcia.

Zobacz także: Sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna ciąg dalszy. Wpłynęło zażalenie na uchwalę Izby Dyscyplinarnej SN

ycipk-41y0kp

"Kancelaria Sejmu podniosła, że za takim sposobem przeprowadzenia dowodu przemawia również konieczność ochrony integralności oraz struktury dokumentu, gdyż przedmiotowe wykazy w znacznej części zostały sporządzone na papierze gazetowym (odpowiednie formularze do wypełnienia i stosownego wykorzystania były publikowane na łamach 'Gazety Polskiej'), dlatego też ich przesłanie do siedziby sądu lub nawet kopiowanie grozi uszkodzeniem wnioskowanych dokumentów" - poinformowano w komunikacie sądu.

Sąd tego samego dnia podjął decyzję, o zarządzeniu oględzin dokumentów przez cały skład sądu "w osobie Pawła Juszczyszyna oraz protokolanta".

Zobacz też: Sędziowie protestują. "To jest PiS-owi na rękę"

ycipk-41y0kp

Wyznaczono też już termin tych oględzin. Mają się one odbyć 21 stycznia i rozpocząć o godz. 9.

Zobacz także: Szefowa kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska stanie przed sądem ws. list poparcia KRS

Wezwano przy tym Agnieszkę Kaczmarską - szefową Kancelarii Sejmu by stawiła się na miejscu i ułatwiła sędziemu dostęp do dokumentów "pod rygorem skazania na grzywnę w przypadku niezastosowania się bez uzasadnionych przyczyn do zarządzenia".

Zobacz także: Izba Dyscyplinarna SN zajmuje się sprawą sędziego Juszczyszyna. "To nie jest posiedzenie sądu"

ycipk-41y0kp

Zgodnie z zarządzeniem Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Juszczyszyn przejrzeć ma nie tylko listy poparcia dla kandydatów do KRS, ale także oświadczenia obywateli lub sędziów o wycofaniu dla nich poparcia.

20 listopada sędzia Paweł Juszczyszyn, rozpatrujący apelację w sprawie cywilnej, uznał, że po wyroku TSUE konieczne jest rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w I instancji. Nakazał Kancelarii Sejmu ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS. Pod rygorem grzywny.

Ta decyzja wywołała lawinę. Sędzia Juszczyszyn najpierw został odwołany z delegacji do sądu okręgowego, a następnie rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych wszczął przeciwko niemu postępowanie. Kilka dni później prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki zawiesił go w obowiązkach sędziego..

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-41y0kp

ycipk-41y0kp
ycipk-41y0kp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów