Trwa ładowanie...

Szefowa kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska stanie przed sądem ws. list poparcia KRS

Szefowa kancelarii Sejmu będzie musiała wytłumaczyć przed sądem, dlaczego nie ujawniła list poparcia do nowej KRS. O przesłuchaniu Agnieszki Kaczmarskiej zdecydował sędzia Paweł Juszczyszyn.

Share
Szefowa kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska stanie przed sądem ws. list poparcia KRS
Źródło: East News
d1dm3ee

Jak podaje RMF FM, posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 24 stycznia w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Szefowa Kancelarii Sejmu ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie wykonała polecenia sądu i nie przedstawiła sądowi list z nazwiskami sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Przypomnijmy, 26 listopada 2019 r. sędzia Juszczyszyn, orzekając jako sąd odwoławczy, zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia do nowej KRS. Z powodu wyroku sędzia Juszczyszyn został odwołany z delegacji do SO w Olsztynie i został zawieszony w orzekaniu na miesiąc. Wszczęto również postępowanie dyscyplinarne w jego sprawie.

"Sędzia nie może samowolnie stawiać się ponad władzę ustawodawczą, wykonawczą i ponad Prezydenta RP. Tego typu działania nie są związane z niezawisłością sędziowską" - argumentowano decyzję.

W sprawie Juszczyszyna interweniował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Ostatecznie, 23 grudnia Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła zawieszenie w pracy sędziego z Olsztyna. Juszczyszyn powrócił do pracy 2 stycznia. Wyznaczenie terminu posiedzenia ws. list poparcia KRS było więc jedną z jego pierwszych decyzji po przymusowym "urlopie". Jak podaje RMF FM, sędzia ma ponad 50 spraw do dokończenia.

d1dm3ee

Źródło: RMF FM

Zobacz też: Córki boją się o Magdalenę Adamowicz. "Powiedziałam, że im założę kamizelkę kuloodporną"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dm3ee

Podziel się opinią

Share
d1dm3ee
d1dm3ee
Więcej tematów