Trwa ładowanie...
d40t3yz

Zbigniew Ziobro o Juszczyszynie: stawia się ponad prawem

Zawieszony sędzia Paweł Juszczyszyn oświadczył, że nie stawił się w Izbie Dyscyplinarnej SN, która miała zająć się jego sprawą, gdyż jej "nie uznaje". Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostro zareagował na jego słowa.
Share
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroŹródło: East News
d40t3yz

- Jeżeli ktoś nie uznaje sądu, który funkcjonuje jako sąd w Polsce za sąd, to stawia się ponad prawem. Na to żaden system nie może pozwolić. Fakt, że ktoś jest sędzią, nie znaczy, że jest "nadobywatelem". Każdy, kto łamie prawo, musi się liczyć z konsekwencjami. Dotyczy to też sędziego Juszczyszyna - oświadczył Ziobro podczas konferencji prasowej.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w orzekaniu po tym, gdy jako delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Zrobił to, rozpoznając apelację w sprawie cywilnej. Argumentował, że chciał sprawdzić, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. Po tej decyzji minister sprawiedliwości natychmiast cofnął Juszczyszynowi delegację do Sądu Okręgowego.

d40t3yz

Zbigniew Ziobro: "czarne owce trzeba usuwać"

Odnosząc się do ustawy o apolityczności sędziów, którą w drugim czytaniu przyjął Sejm, argumentował, że "ta ustawa to jasny sygnał w odpowiedzi na pewien proces chaosu, jaki część walczącego politycznie sędziów zdecydowała się wprowadzić na sale sądowe".

Zobacz też: Protest ws. sądów. Emocjonalne wystąpienie Igora Tuleyi

Zbigniew Ziobro chwalił działalność Izby Dyscyplinarnej SN. - Czarne owce trzeba usuwać. Pewne wydarzenia obniżają prestiż całego środowiska i zawodu sędziego. Oni chcą, żeby było tak, jak było - stwierdził.

d40t3yz

- Chcemy, żeby nie było równych i równiejszych, żeby nie było śmietanki, która pozostaje bezkarna. Każdemu przyzwoitemu człowiekowi takie rzeczy przeszkadzać powinny. Bezkarność wielu sędziom się bardzo spodobała, ale to se ne vrati - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40t3yz

Podziel się opinią

Share
d40t3yz
d40t3yz
Więcej tematów