Trwa ładowanie...
zbigniew ziobro

Sejm. Zbigniew Ziobro o kontrowersyjnej ustawie. "To remedium"

- Ustawa, która ma przeciwdziałać chaosowi, anarchii i niejasnościom związanym z kwestionowaniem statusu sędziów, została uchwalona - powiedział Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości liczy na to, że budzący kontrowersje dokument wzmocni polskie sądownictwo.

Share
Sejm. Zbigniew Ziobro o kontrowersyjnej ustawie. "To remedium"
Źródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
dk2ehm5

Zbigniew Ziobro tłumaczył w Sejmie, że brak nowych regulacji może powodować "niepewność prawną". - Stan wysoce szkodliwy dla każdego demokratycznego państwa prawa, a co najważniejsze, bardzo groźny dla każdego polskiego obywatela - zaznaczył na konferencji.

Minister sprawiedliwości podkreślił, że "ustawa, która ma przeciwdziałać chaosowi, anarchii i niejasnościom związanym z kwestionowaniem statusu sędziów, została uchwalona". Doszło do tego po burzliwych obradach Sejmu.

dk2ehm5

- Liczę, że Senat nie będzie zwlekał z zajęciem się tą ustawą, bo za jej uchwaleniem przemawia interes polskich obywateli. Ta ustawa, tak jak wspominałem wczoraj, pełni rolę remedium na zjawisko, które można by sprowadzić do próby podłożenia ładunku wybuchowego pod filary polskiego sądownictwa - powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości zapowiedział również, że napisze list do wiceszefowej KE Viery Jourovej, która zachęciła polskie władze do skonsultowania przepisów z Komisją Wenecką Rady Europy. - Spytam ją, czy ona wie, jak powoływani są sędziowie w jej kraju. Czy ona wie, że w Czechach nie ma rady sądownictwa; czy ona wie, że w Czechach to minister sprawiedliwości przekazuje wniosek o powołanie sędziego - a nie rada sądownictwa, jak w Polsce - zatwierdzony wcześniej przez rząd czeski - powiedział Ziobro.

Za przyjęciem nowelizacji ustaw o sądach głosowało w piątek 233 posłów. Sprzeciw wyraziło 205 parlamentarzystów. 10 osób wstrzymało się od głosu.

Zobacz też: Nowe oskarżenia pod adresem Tomasza Grodzkiego. Jest reakcja marszałka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dk2ehm5

Podziel się opinią

Share
dk2ehm5
dk2ehm5
Więcej tematów