Trwa ładowanie...

Sędzia na celowniku rzecznika dyscyplinarnego SSP

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab zarządził wobec sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek (jednej z inicjatorek uchwał upominających się o niezależność sądownictwa) kontrolę akt i wyników prac do 3,5 roku wstecz.
Share
Sędzia Olimpia Barańska-Małuszek.
Sędzia Olimpia Barańska-Małuszek.Źródło: Youtube.com
d2tpp7y

Sędzia Olimpia Barańska-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim jest członkinią Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Była ona jedną z osób inicjujących Uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Gorzowskiego z 10 września 2018 roku, w której to sędziowie sprzeciwiają się zastraszaniu przez polityków.

Pełny tekst Uchwały znajdziesz klikając: TUTAJ.

- Nie wiem nic o żadnym postępowaniu, czy to wszczętym dyscyplinarnym, czy złożonej skardze, czy o jakimś wytyku sądu odwoławczego za nieprawidłowe orzeczenie - wyjaśniała sędzia w rozmowie z TVN24 - Nie mam żadnej informacji na temat jakiegokolwiek zdarzenia, donosu, który mógłby powodować wszczęcie wobec mnie jakiegokolwiek postępowania wyjaśniającego czy dyscyplinarnego - dodała.

d2tpp7y

Sędzia wczoraj otrzymała pismo zastępców rzecznika dyscyplinarnego (funkcje te sprawują obecnie: Michał Lasota i Przemysław Radzik) w sprawie przedstawienia akt i wyników jej prac do 3,5 roku wstecz z uwzględnieniem spraw z przewlekłością postępowań.

- Do tej pory nie było żadnych skarg i nikt nie zwrócił mi uwagi oficjalnie, jeżeli chodzi o moją działalność publiczną i edukacyjną. A jeżeli w takim momencie ktoś chce zaglądać do wszystkich akt, to są tysiące akt z trzech i pół roku, tak żeby coś znaleźć, będę zmuszona uznać to za pewne naciski na sędziego, skoro nie ma merytorycznej postawy - stwierdziła Barańska-Małuszek w wywiadzie dla TVN24.

Przypomnijmy, że to już nie pierwsza taka sytuacja, w której sędziowie mają się tłumaczyć z krytykowania nowej KRS. W ostatnich dniach, również sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" - Bartłomiej Przymusiński (również rzecznik "Iustitia") oraz *Igor Tuleya *- zostali wezwani do złożenia przed rzecznikiem dyscyplinarnym wyjaśnień dotyczących ich udziału w programach informacyjnych, w których krytycznie wypowiadali się na temat nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Postępowanie w tej sprawie może zakończyć się procesem dyscyplinarnym.

Jak ocenił sędzia Igor Tuleya: - Krajowa Rada Sądownictwa ma tyle wspólnego z sądownictwem, że je niszczy, a osoby które tam zasiadają, są po prostu grabarzami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tpp7y

Podziel się opinią

Share
d2tpp7y
d2tpp7y
Więcej tematów