Trwa ładowanie...
niemcy

Schulz za wycofaniem amerykańskiej broni atomowej

Kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz zapowiedział we wtorek na wiecu w Trewirze, że w przypadku zwycięstwa w wyborach do Bundestagu będzie dążył do wycofania z Niemiec amerykańskiej broni atomowej.

Share
Schulz za wycofaniem amerykańskiej broni atomowej
Źródło: Agencja Gazeta
d1ztqhi

- Jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec będę zabiegał o to, by magazynowana w Niemczech na terenie Nadrenii-Palatynatu broń atomowa USA została wycofana - oświadczył Schulz.
W bazie Bundeswehry Buechel na terenie Nadrenii-Palatynatu w zachodniej części Niemiec znajduje się według niepotwierdzonych informacji 20 sztuk amerykańskiej broni z głowicami atomowymi. Decyzja o użyciu tej broni należy do strony amerykańskiej.

Schulz zapowiedział ponadto, że w przypadku zwycięstwa kierowany przez niego rząd przedstawi nowe propozycje rozbrojeniowe. - Nie może być tak, że Niemcy przypatrują się bez komentarza i bezczynnie jak prezydent USA Donald Trump rozkręca spiralę zbrojeń - powiedział szef SPD, będący głównym rywalem kanclerz Angeli Merkel.

- Konflikt z Koreą Północną jest dowodem na to, że ograniczenie zbrojeń, a szczególnie rozbrojenie atomowe, są pilnie potrzebne - powiedział.
Schulz zarzucił Merkel, że chce przeznaczyć na zbrojenia dodatkowe 30 mld euro rocznie, by zrealizować postulowany przez NATO-6130285597505153c) cel zwiększenia wydatków na wojsko do 2 proc. PKB.

d1ztqhi

- Odrzucamy tę spiralę zbrojeń - powiedział. Pieniądze powinny być przeznaczone na szkoły, rozwój obszarów wiejskich i poprawę infrastruktury.
Niemiecki budżet na wojsko wynosi obecnie 37 mld euro rocznie, co stanowi 1,2 proc. PKB. Realizacja wyznaczonego przez NATO celu zwiększenia wydatków do 2 proc. PKB do 2024 roku oznaczałaby niemal podwojenie tej sumy. Kanclerz Angela Merkel i jej CDU deklarują "dążenie" do zwiększenia nakładów na obronność zgodnie z sugestiami Sojuszu.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1ztqhi

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ztqhi
d1ztqhi
Więcej tematów