Trwa ładowanie...

Schetyna: zabójstwo Adamowicza cezurą w nowej historii Polski

PiS w Sejmie, PO w Global Expo w Warszawie - dwa największe ugrupowania chcą przejąć inicjatywę w debacie publicznej. Platforma Obywatelska konwencją "Kobieta, Polska, Europa" rozpoczyna przygotowania do wyborów. Grzegorz Schetyna zapowiedział działania w celu delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej.

Schetyna: zabójstwo Adamowicza cezurą w nowej historii PolskiŹródło: Twitter.com/PO
d1mpx44
d1mpx44

Choć konwencja PO planowana była od dawna, władze PiS postanowiły pół godziny wcześniej zorganizować swoje spotkanie w Sejmie. - Podział jest ostry, prowadzi do wydarzeń, które nie powinny mieć miejsca - mówił Jarosław Kaczyński do swoich posłów, mobilizując ich także do "działania ku sukcesowi Polski".

Konwencję PO rozpoczęła minuta ciszy ku czci pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Jesteście wspaniali, jesteście dobrzy i dzielicie się Gdańskiem swoim dobrem - przywołała słowa Pawła Adamowicza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który przemawiał jako pierwszy.

Adamowicza wspominała również jego rzecznika Magdalena Skorupka-Kaczmarek. - To był samorządowiec, polityk, ale przede wszystkim człowiek otwarty na innych ludzi - mówiła. Dodała, że zmarły samorządowiec "był orędownikiem równouprawnienia".

d1mpx44

Schetyna: nasze listy nie będą tylko partyjne

- Wszyscy czujemy, że po tym, co się stało, już nic nie będzie takie same - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna. Atak na Adamowicza nazwał "cezurą w nowej historii Polski". - Tylko trzeba zapytać, co ta cezura będzie wyznaczać? Co będzie dalej? - pytał.

- Czy po tym wszystkim, co się stało, będziemy umieli jeszcze tworzyć wspólnotę? Czy da się zrobić jeszcze coś, skoro została przelana krew? Odpowiedź jest trudna, ale może być tylko jedna: ta śmierć nie może mieć końca. Musi stać się początkiem budowania wspólnoty od nowa - zaznaczył Schetyna.

Przewodniczący PO zapowiedział, że partia będzie domagała się delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej.

- Nie będzie ślepej zemsty, ale to nie oznacza bezkarności. Odrzucając nienawiść i zemstę zbudujemy nowy dom - powiedział.

d1mpx44

- Nasze listy nie będą tylko partyjne, a rząd, jeśli wygramy, będzie tworzony wedle kryterium fachowości - dodał Schetyna, zapowiadając zmiany w działaniu ugrupowania.

Wystąpienia lidera PO nie transmitowała TVP, w tym czasie relacjonując to, co dzieje się na spotkaniu PIS w Sejmie.

Barbara Nowacka, która przemawiała jako następna, podkreślała, że Polska zawsze oparta była na wolności, solidarności i równości.

d1mpx44

- My, Polki i Polacy, musimy i chcemy mieć te same, te prawa do wolności, równości i godnego życia. Dlatego tak ważna jest dla nas Unia Europejska i obecność Polski w unii - stwierdziła liderka Inicjatywy Polska.

Kopacz: czuć od Was naftaliną

Przemawiała również była premier Ewa Kopacz.

- Tym wszystkim, którzy próbują nas pozbawić możliwości osobistego wyboru i równego traktowania, mówimy jedno: jesteście śmiesznie nieaktualni, czuć od was naftaliną. Nauczcie się wreszcie żyć w społeczeństwie równych kobiet i mężczyzn, nauczcie się żyć w Europie - stwierdziła.

- Skoro ten rząd jest przeciwko kobietom, to my, kobiety powinnyśmy solidarnie być przeciwko temu rządowi - mówiła była szefowa rządu PO-PSL, nawiązując do hasła konwencji.

d1mpx44

Nowoczesna: formuła KO się wyczerpała

Platforma sobotnią konwencję zorganizowała wspólnie z Inicjatywą Polską i zapowiadała jako spotkanie Koalicji Obywatelskiej. Jednak Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej odmówiła, co ma związek z przejęciem części członków ugrupowania przez Grzegorza Schetynę. - Formuła Koalicji Obywatelskiej wyczerpała się - mówią politycy Nowoczesnej.

- Katarzyna Lubnauer, oczywiście, ma prawo do żalów. Natomiast wydaje mi się, że w polityce trzeba też patrzeć szerzej na interesy i swojej partii, i interesy przede wszystkim Polski - mówiła TVN24 przed konwencją Barbara Nowacka.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mpx44
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mpx44
Więcej tematów