Spektakularne odkrycie na pustyni. Euforia Francuzów i Jordańczyków
Zespół jordańskich i francuskich archeologów poinformował we wtorek o sensacyjnym znalezisku na jordańskiej pustyni. To, według badaczy, miejsce rytualne, w którym składana była ofiara ze zwierząt. Kamienne zapory pomagały osaczyć pustynne gazele.
23.02.2022 | aktual.: 23.02.2022 09:26
Takie pułapki, polegające na specjalnie ustawionej kamiennej konstrukcji, można znaleźć rozrzucone po pustyniach Bliskiego Wschodu. Ta na wschodzie Jordanii, o której odkryciu badacze poinformowali we wtorek, jest podobna, jednak o jej wyjątkowości świadczy to, że choć powstała 9 tysięcy lat temu, nie została współcześnie zniszczona przez człowieka.
- Miejsce jest wyjątkowe ze względu na stan zachowania - powiedział "The Times of Israel" jordański archeolog Wael Abu-Azziza, współkierownik projektu. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie "rzuca zupełnie nowe światło na symbolikę, ekspresję artystyczną, a także kulturę duchową tych nieznanych dotąd populacji neolitycznych".
Sanktuarium sprzed 9 tysięcy lat odkryte na pustyni
W sanktuarium znajdowały się dwa rzeźbione kamienie z antropomorficznymi postaciami, a także ołtarz, palenisko, muszle morskie i miniaturowy model pułapki na gazele. Lokalizacja i konstrukcja tego kompleksu znalezionego w pobliżu neolitycznej osady sugeruje, że mieszkańcy byli wyspecjalizowanymi myśliwymi, a takie pułapki były, jak mówią specjaliści, "centrum ich życia kulturalnego, gospodarczego, a nawet symbolicznego w tej marginalnej strefie".
W skład zespołu weszli archeolodzy z Uniwersytetu Al Hussein Bin Talal w Jordanii i Francuskiego Instytutu Bliskiego Wschodu. Teren wykopalisk wyznaczony został w 2021 roku. Badacze spodziewali się ciekawych odkryć, jednak odnaleziony na miejscu ślad z przeszłości w idealnym stanie przerósł ich oczekiwania.