Sankcje wobec Rosji dłuższe. Decyzja przywódców UE
Jest "zielone światło" Rady Europejskiej dla przedłużenia o następne pół roku sankcji wobec Rosji za działania wobec Ukrainy. Restrykcje dotyczą przede wszystkim sektora finansowego, energetycznego i obronnego.
13.12.2019 | aktual.: 25.03.2022 13:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Rada Europejska chce nowych 6 miesięcy sankcji dla Rosji
- Sankcje zostaną zniesione po wypełnieniu porozumień z Mińska
- Restrykcje uderzają w największe rosyjskie koncerny i instytucje
Decyzję ws. sankcji podjęto podczas czwartkowych obrad Rady Europejskiej w Brukseli, w których wzięli udział przywódcy i przedstawiciele rządów państw UE - podaje Polsat News. Zniesienie sankcji wobec Rosji RE uzależniła od pełnego wypełnienia porozumień mińskich. Przewidziany termin minął już niemal cztery lata temu, ale porozumienia nie zostały w pełni wprowadzone w życie.
Stanowisko RE jest zgodne z wcześniejszą polityką UE wobec Rosji. Bruksela przedłużała do tej pory sankcje co sześć miesięcy, choć nie wszyscy są za tak twardą polityką wobec prezydenta Władimira Putina.
Zobacz także
Komentatorzy zauważają, że za poprawą relacji z Moskwą przez zakończenie restrykcji międzynarodowych są chociażby Węgry i Włochy. W ostatnim czasie niepewność co do przedłużenia restrykcji wzbudzały słowa prezydenta Francji Macrona, który pozytywynie wypowiadał się o Rosji.
Sankcje UE wobec Rosji w związku z zajęciem terytorium Ukrainy dotyczą sektorów: finansowego, energetycznego i obronnego, a także produktów podwójnego zastosowania. Największe rosyjskie instytucje finansowe i koncerny straciły w ten sposób dostęp do unijnych rynków kapitałowych.