Trwa ładowanie...

Samolot zwiadowczy USA przechwycony przez Rosjan nad Pacyfikiem

Amerykański samolot zwiadowczy został przechwycony przez rosyjski myśliwiec MiG-31 nad Oceanem Spokojnym, w pobliżu granic Rosji - przekazał resort obrony w Moskwie.
Share
Samolot zwiadowczy USA przechwycony przez Rosjan nad Pacyfikiem
Samolot zwiadowczy USA przechwycony przez Rosjan nad PacyfikiemŹródło: mil.ru
d1y1y6k

Rosyjskie ministerstwo obrony przekazało, że "cel powietrzny" jaki zaobserwowano to amerykański RC-135 sił zbrojnych USA. Samolot miał lecieć wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Kamczatki. W reakcji z lotniska znajdującego się na tym półwyspie poderwano dwa samoloty MiG-31.

Nie doszło do naruszenia granic Rosji

Rosyjskie myśliwce towarzyszyły RC-135 podczas lotu, a gdy zmienił kurs, powróciły do bazy na Kamczatce. W wyniku incydentu nie doszło do naruszenia rosyjskiej granicy państwowej.

d1y1y6k

"Lot rosyjskiego myśliwca odbywał się ściśle według przepisów międzynarodowych regulujących wykorzystywanie przestrzeni powietrznej" - oświadczyło rosyjskie ministerstwo obrony.

Książę Harry sam na pogrzebie księcia Filipa. Nie będzie szedł obok brata, księcia Williama

Dzień wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił nałożenie na Rosję dodatkowych sankcji w reakcji na ataki hakerskie i ingerencje Moskwy w amerykańskie wybory. Biały Dom wydalił też z Waszyngtony 10 rosyjskich dyplomatów.

d1y1y6k

Zaostrzenie relacji Stany Zjednoczone-Rosja

Do zaostrzenia relacji na linii Waszyngton-Moskwa doszło po tym, jak Rosjanie zaczęli koncentrować wojska przy granicy w Ukrainą. Zdaniem analityków ilość zgromadzonych sił wyklucza manewry. Wskazuje raczej na chęć pokazu siły i wywołanie destabilizacji w regionie.

Na początku tygodnia Joe Biden rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Amerykański prezydent podkreślił "niezachwiane zaangażowanie” Waszyngtonu w suwerenność Ukrainy i wyraził zaniepokojenie rozwojem rosyjskiej armii.

Prezydent USA przekazał Putinowi, że "Stany Zjednoczone będą stanowczo działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji, takie jak cyberataki i ingerencje w wybory".

d1y1y6k

Biden zaproponował również Putinowi zorganizowanie szczytu obu państw. Miałby się on odbyć w "najbliższych miesiącach w państwie trzecim". Celem spotkania miałoby być "omówienie pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja".

Przeczytaj także:

Strzelanina przed placówką FedEx w USA. Służby: jest wiele ofiar

Burza wokół Wojciecha Maksymowicza. "Nigdy nie daję złudnych nadziei pacjentom"

Źródło: PAP

d1y1y6k

Podziel się opinią

Share
d1y1y6k
d1y1y6k
Więcej tematów