Afera z Funduszem Sprawiedliwości. Jest decyzja sądu
Jest decyzja sądu wobec trzech podejrzanych w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Byłe urzędniczki resortu Urszula D. i Karolina K. oraz beneficjent z Fundacji Profeto Michał O. trafią na trzy miesiące do aresztu.
Jak przekazał rzecznik sądu, zdecydowano o areszcie dla podejrzanych ze względu na wysokość kary, jaka im grozi, a także z obawy matactwa procesowego i ucieczki. Decyzja nie jest prawomocna.
- Przesłanka ogólna stosowania tymczasowego aresztowania, tzw. przesłanka dowodowa, w ocenie Sądu Rejonowego została spełniona - powiedział przedstawiciel sądu. Podkreślił, że podejrzanym grozi 10 lat więzienia.
Adwokat księdza Michała O. zapowiedział, że złoży zażalenie na areszt.
Akcja służb i prokuratury
We wtorek i w środę 26 i 27 marca na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości, przeprowadzone zostały przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju. Służby weszły do pomieszczeń należących do 25 osób.
Celem tych działań miało być zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości. Służby pojawiły się m.in. w domach polityków Suwerennej Polski: byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, Michała Wosia (także w jego pokoju w sejmowym hotelu), Marcina Romanowskiego i Dariusza Mateckiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Śledztwo ws. Funduszu. "Zamiast pomagać ofiarom, służył przestępstwom"
Podczas akcji zatrzymano pięć osób. Wszystkie usłyszały już zarzuty (łącznie zarzuty w tej sprawie - jak wyjaśniła prokuratura - usłyszało już siedem osób).
Śledczy wnioskowali o areszt dla byłej dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości Urszuli D., obecnej zastępczyni dyrektor tego departamentu Karoliny K. oraz Michała O. - beneficjenta środków z FS z fundacji "Profeto", w obawie matactwa z ich strony.
Pod koniec stycznia prokurator generalny Adam Bodnar utworzył zespół śledczy w Prokuraturze Krajowej do zbadania prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, powołanego do zapewnienia natychmiastowej i bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. 19 lutego wszczęte zostało śledztwie ws. prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości.
Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. podał we wtorek, że do tej pory zespół ma już łącznie 99 tomów akt, m.in. dokumentację, wyniki audytu w MS czy zeznania świadków.
Czytaj więcej: