Qaqwqwrqw

Sąd Okręgowy w Warszawie zaprasza sędzię Aileen Donnelly. Irlandka wątpi w praworządność w Polsce

Aileen Donnelly to sędzia, która kilka miesięcy temu wstrzymała ekstradycję do Polski Artura Celmera, podejrzewanego o handel narkotykami. Powód? Obawy o to, czy jego proces będzie sprawiedliwy. Sędzia zwróciła się w tej sprawie z pytaniem do TSUE. Teraz prezes Sądu Okręgowego w Warszawie zaprasza ją do wizyty w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia Aileen Donnelly została zaproszona do Polski
Sędzia Aileen Donnelly została zaproszona do Polski (twitter.com)
Qaqwqwrqw

Na początku marca Aileen Donnelly wstrzymała ekstradycję Artura Celmera do Polski. To Polak mieszkający w Irlandii od 10 lat, podejrzewany o handel narkotykami. Kilka polskich sądów rozesłało za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Przychylając się do argumentów obrońców Polaka, uznała że nie ma pewności, czy po ostatnich reformach wymiaru sprawiedliwości w kraju będzie miał gwarancję sprawiedliwego procesu. Będzie bowiem sądzony w "jurysdykcji, gdzie minister sprawiedliwości jest teraz prokuratorem generalnym i gra aktywną rolę w wyborze prezesów sądów", co może mieć efekt "studzący efekt" na tych sędziów. Dlatego Donnelly zwróciła się w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Qaqwqwrqw

25 lipca TSUE wydał orzekł, że "można wstrzymać wykonanie ekstradycji, jeśli dana osoba mogłaby być narażona na brak rzetelnego procesu". Dodał przy tym, że każdy sąd w UE może sprawdzać, czy prawa osób, które mają być na podstawie ENA przekazane Polsce nie są zagrożone.

Irlandzka sędzia postanowiła więc to sprawdzić i zadała stronie polskiej wiele pytań. Prezes warszawskiego sądu, Joanna Bitner - jak informuje rmf24.pl - właśnie na nie odpowiedziała. Bitner przekonuje w nim irlandzką sędzie, że Celmer będzie miał rzetelny proces, a niezawisłość sędziów w Polsce nie jest zagrożona.

Na zakończenie 9-stronicowego pisma prezes Sądu Okregowego w Warszawie zaprasza Aileen Donnelly do Polski, by mogła zapoznać się ze szczęgółami statusu, pozycji i pracy sędziów na miejscu.

Qaqwqwrqw

Źródło: rmf24.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw