Sąd nie zgodził się na ekstradycję Mazura
Sąd federalny w Chicago nie zgodził się na ekstradycję do Polski Edwarda Mazura, podejrzanego o podżeganie do zabójstwa byłego komendanta głównego policji, generała Marka Papały. Zdaniem sądu, polski rząd nie przedstawił solidnych dowodów winy Mazura.
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/proces-ekstradycyjny-edwarda-mazura-6038644891731073g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/proces-ekstradycyjny-edwarda-mazura-6038644891731073g )
Proces ekstradycyjny Edwarda Mazura
Po uważnym rozpatrzeniu i ocenie dowodów sprawy przedstawionych przez rząd polski i dowodów przedstawionych przez obronę pana Mazura, sąd uważa, że rząd nie wykazał, iż istnieje znaczne prawdopodobieństwo popełnienia przez niego zarzuconego mu przestępstwa - oświadczył sędzia Arlander Keys w uzasadnieniu swej decyzji. Wniosek o jego ekstradycję zostaje odrzucony - powiedział sędzia, nakazując natychmiastowe zwolnienie Mazura z aresztu.
Jesteśmy wszyscy bardzo szczęśliwi - wyznał syn Mazura, Robert, po ogłoszeniu decyzji.
Decyzja sędziego mówi sama za siebie. Dowody były niewystarczające dla wykazania, że istniało jakiekolwiek prawdopodobieństwo popełnienia przez mojego klienta przestępstwa. Decyzja sędziego wykazała, że nasz system prawny działa - ocenił obrońca Mazura, adwokat Chris Gair. Jestem wdzięczny, że dzięki temu niewinny człowiek wychodzi dziś na wolność - dodał.
Zapytany, co było, jego zdaniem, najsłabszym punktem w argumentacji rządu, Gair odpowiedział, że brak wiarygodności koronnego świadka Artura Zirajewskiego.
Najsłabszym punktem były zeznania Artura Zirajewskiego. Sędzia w swojej opinii uznał, że Zirajewski kłamał - powiedział mecenas Gair.
Zeznania Zirajewskigo (ps. Iwan), że Mazur oferował 40 tysięcy dolarów za zabicie Papały, były głównym dowodem przedstawionym przez polski rząd. W jego zeznaniach obrona wytknęła jednak wiele sprzeczności, podobnie jak w zeznaniach innych świadków.
Decyzja sądu oznacza, że proces ekstradycyjny jest zakończony. Rząd RP musiałby teraz złożyć ponowny wniosek o ekstradycję Mazura, ale lepiej uzasadniony co do winy podejrzanego, aby przekonać sądy amerykańskie o konieczności ekstradycji.
Ostateczna decyzja w sprawie ekstradycji należy formalnie do sekretarza stanu USA, ale w praktyce prawie nigdy nie zdarza się, by była ona odmienna od decyzji sądów.
Mazur, polsko-amerykański biznesmen, ma obywatelstwo USA, co zdaniem obserwatorów, mogło być ważnym czynnikiem w decyzji sędziego Keysa. Obrońca oskarżonego wielokrotnie wykorzystywał obywatelstwo swego klienta jako argument przeciw ekstradycji. Obserwatorzy posiedzenia sądu wyrażali opinię, że po pozytywnej dla niego decyzji Mazur najprawdopodobniej wyjedzie z USA.
Gair, zapytany czy jego klient pozostanie teraz w Chicago, odpowiedział tylko, że "pan Mazur mieszka w Chicago od 40 lat". Pan Mazur jest odważnym i uczciwym człowiekiem i było dla mnie zaszczytem go reprezentować - dodał.
Edward Mazur został zatrzymany przez FBI w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu przebywa w areszcie federalnym w Chicago. Amerykańska prokuratura, w imieniu polskiego rządu, oskarżyła Mazura o to, że w kwietniu 1998 roku zaproponował Arturowi Zirajewskiemu, pseudonim Iwan, 40 tys. dol. za zabicie byłego szefa polskiej policji. Oferta miała zostać złożona w hotelu Marina w Sopocie. Mazur miał również namawiać do dokonania morderstwa dwóch innych gangsterów.
Gen. Papała został zastrzelony przed swoim warszawskim domem 25 czerwca 1998 r. (zel)
Tomasz Zalewski